Ústecký kraj vyhlásil třetí ročník ankety Dopravce roku.

O přízeň veřejnosti se v ní bude ucházet 10 autobusových a jeden drážní dopravce, s nimiž má Ústecký kraj v současné době uzavřenou smlouvu o zajištění základní dopravní obslužnosti.

Loni dostala nejvíce hlasů společnost Autobusy Karlovy Vary, a. s. To bylo překvapení. Kam řadí tento úspěch ředitel karlovarské dopravní společnosti Zdeněk Suchan?

ROZHOVOR

Ze samotného názvu společnosti Autobusy Karlovy Vary, a. s. není příliš patrné, že působíte v Ústeckém kraji. Na jakých linkách se s vámi mohou cestující svézt?
„Hlavní oblastí našeho působení je zejména Kadaňsko. Provozujeme celkem pět linek na trasách spojujících hlavní centrum Kadaň s Kláštercem nad Ohří, Měděncem, Vejprty a na dálkové lince také s okresním městem Chomutovem a Prahou. Společnost sídlí opravdu v Karlových Varech a kromě dopravy v Karlovarském kraji zajišťujeme také dopravní služby v Plzeňském kraji.“

Loňské vítězství bylo pro všechny překvapením, a jak jste sám zmínil, překvapilo i Vás samotného. Co na to s odstupem času říkáte?
„Je tomu tak, bylo překvapením, že jsme získali titul Dopravce roku 2009. Po opadnutí prvních emocí radosti jsme si uvědomili, jaký to bude znamenat závazek pro celou společnost vůči našim cestujícím. Pravděpodobně objektivnějšího hodnocení a ocenění naší dlouhodobé činnosti se nám ani nemohlo dostat. Celý rok jsme měli tu čest vozit na našich autobusech označení nejlepšího dopravce v kraji, což představuje obrovský závazek. Nemůžeme si dovolit dělat mnoho chyb, jelikož kritika cestujících by byla daleko přísnější.“

Jaké novinky plánujete nyní?
„Do konce roku bychom chtěli spustit pilotní projekt systému, který by měl umožnit sledovat autobusy v provozu přímo na našich webových stránkách, postupně se budeme snažit, aby byla tato služba i v mobilním telefonu cestujícího. Dále nabízíme dlouhodobě systém bezhotovostních plateb zvýhodněného jízdného pomocí bezkontaktní Čipové karty AKV a hledáme partnera dopravce, se kterým by bylo možné jejich vzájemné uznávání v rámci rozvoje integrovaného dopravního systému. Snad jím bude Dopravní podnik Chomutova a Jirkova, a.s., který také začal s tímto systémem a jehož linky na naše navazují. Milovníkům cykloturistiky nabízíme speciální držáky na autobusech, které umí přepravit 8 kol na trasách vedoucích do Krušných hor, a to za symbolické přepravné.“

Myslíte si, že obhájíte své vítězství a porazíte favority, kterým je např. ČSAD Semily a. s., vítěz ročníku 2008 a loni druhý dopravce?
Nehledíme na to, kdo je favorit či není. Smyslem naší práce je poskytovat kvalitní služby pro cestující. Tím neříkám, že bychom nebyli rádi, pokud by se obhajoba titulu podařila.

Jak je možné hlasovat?

Lidé mohou letos vybírat nejlepšího dopravce až do 31. října.

První tři vylosovaní hlasující vyhrají cestování u svého dopravce na rok zdarma, dalších sedm získá hodnotný balíček regionálních výrobků. Výsledky ankety oznámí hejtmanka Jana Vaňhová 15. listopadu.

Hlasovat lze jednak osobně – vhozením vyplněného anketního lístku do hlasovacích boxů. Ty jsou umístěny na podatelně Krajského úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem, městských úřadech Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Louny, Lovosice, Most, Podbořany, Roudnice nad Labem, Rumburk, Teplice, Ústí nad Labem, Varnsdorf a Žatec.

Dále je hlasující najdou v informačních kancelářích dopravních podniků a ve vybraných stanicích Českých drah. Nejpohodlnější je bezesporu hlasování na internetu, na webových stránkách www.dopravceroku.cz.

Vyplněný anketní lístek lze také zaslat poštou na adresu organizátora: Mather PR, U Průhonu 13, 170 00 Praha 7, heslo: „Dopravce roku 2010“.

Kde najdete anketní lístky?

Hlasovací lístky budou otiskovány v Denících, které vycházejí na území Ústeckého kraje.

Další budou umístěny na již zmiňovaných úřadech a v kancelářích dopravních podniků a stanicích Českých drah. Budou se rovněž vyskytovat ve vybraných autobusech a k vytištění budou také na internetových stránkách, které se věnují anketě.

Hlasovací lístek rovněž dostanou všichni obyvatelé Ústeckého kraje do schránek, protože bude otištěn v krajských novinách.

Rozhodnou udělené známky od 1 do 5

O vítězi nerozhoduje počet odevzdaných hlasů, ale známky, které dopravci od cestujících dostávají. Ti mohou známkovat jako ve škole – od 1 do 5 – kvalitu poskytovaných služeb v kategoriích: spolehlivost, pohodlí a čistota dopravních prostředků, jednání dopravní obsluhy a také celkové hodnocení.

O vítězi speciální kategorie „Cena poroty“ rozhodnou odborníci na dopravu a zástupci kraje.

ZPRACOVALI Monika Bartlová a Ivo Chrástecký

Podívejte se, jak vypadá anketní lístek, který najdete v našem Deníku!

Anketní lístek o Doprace roku