Mezi nejmenší děti se také do Ústeckého kraje chystají zcela nové omalovánky.

Zvláštní jsou tím, že děti učí, jak se správně chovat v silničním provozu a dopravních situacích, s nimiž se mohou špunti setkat. ak se správně chovat na ulici při cestě do školy nebo za kamarády, jaká pravidla je nutné dodržovat při jízdě na kole a podobně. Jde totiž o osvětově výchovný projekt „Omalovánky – Bezpečně na silnici“.

Ten se ve všech krajích připravuje pod záštitou české sekce Mezinárodní policejní asociace (IPA).

Reakce na dětské úrazy v dopravě

Mezinárodní policejní asociace se rozhodla reagovat na stále narůstající počet dětských úrazů, jejichž příčinou bývá často nepozornost dětí či jejich neznalost pravidel silničního provozu.

Protože se děti nejsnáze učí formou hry, vytvořila pro ně IPA zábavné omalovánky, při jejichž vybarvování se děti nenásilnou formou učí, jak se správně chovat na ulici při cestě do školy nebo za kamarády, jaká pravidla je nutné dodržovat při jízdě na kole a podobně.

Příběh rodiny se třemi dětmi

Omalovánky jsou koncipovány jako příběh jedné rodiny se třemi dětmi různého věku a u každého obrázku je i krátký text. S nejmenšími dětmi by tedy při práci s omalovánkami měli spolupracovat i rodiče, prarodiče či starší sourozenci. Součástí omalovánek je i předmluva prezidenta Mezinárodní policejní asociace.

Tato osvětová akce probíhá nejen v České republice, ale také v dalších zemích v rámci i mimo Evropskou unii. „Jednotlivá vydání jsou připravována vždy pro konkrétní region,“ vysvětluje Dušica Zimová za partnerské vydavatelství IPA, z něhož omalovánky v konečné podobě „přicházejí na svět“.

Pro nejmenší je nejlepší hra

Podobný projekt Policie České republiky již několik let má. Nese název „Bezpečná cesta do školy“ a využívají ho v prvních a druhých třídách základních škol i policistky a policisté z preventivně informačních skupin ve všech okresech Ústeckého kraje. „Jsou to omalovánky s postavičkami Macha a Šebestové. K jejich vzniku byl samozřejmě potřeba souhlas autora, malíře a ilustrátora Adolfa Borna,“ říká krajská koordinátorka prevence Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje Jana Matonohová.

„Děti jsou nejohroženějšími účastníky silničního provozu. Pro prevenci jsou specifickou skupinou. Upozornit na všechna nebezpečí hrou je pro ně nejlepší forma,“ dodává policistka.

Značky, křižovatky a dopravní koberce

Nové omalovánky doplní škálu nástrojů prevence pro školáky, které mají policisté k dispozici. Jsou to třeba od organizace BESIP křižovatky v gumových fóliích, na něž se dají situace kreslit a hned pak smazat, instruktážní film formou písničky z dílny dvojice Kresta – Landa, sady značek či dopravní koberce.

Co je International Police Association?

International Police Association (IPA) vznikla v roce 1950 v Anglii. Její zakladatelé si za cíl vytkli napomáhat výměně názorů a pracovních zkušeností mezi příslušníky policejních sborů z různých zemí světa.

V současné době má IPA zastoupení v 62 státech.
Česká sekce byla založena v roce 1992 a nyní má zhruba 3 500 členů.

Snažíme se vytvářet podmínky pro neformální setkání policistů, podporujeme navazování kontaktů mezi policejními sbory z celého světa, zejména pak z Evropy. Kromě toho se podílíme i na organizaci mnoha kulturních a sportovních akcí zaměřených na
policejní tematiku.

Mezi nejdůležitější úkoly IPA patří i podpora preventivních akcí, které se zaměřují na zvýšení bezpečnosti účastníků silničního
provozu, a to zejména těch nejzranitelnějších - dětí.

Ing. Josef Neruda, prezident IPA – sekce ČR