Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okouzlující výhledy z Vlčí hory a Dýmníku

Severní Čechy – Rád bych vás v tomto období pozval na Vlčí horu a Dýmník. Vlakem ČD se přepravíme do Panského a po žluté značce vystoupáme na Vlčí horu.

9.2.2011
SDÍLEJ:

VYRAZIT si na rozhlednu je za hezkého počasí zajímavý výlet i v zimě. Vlčí hora a Dýmník jsou místa, jež bychom neměli vynechat.Foto: Václav Hieke

Rozhledna na Vlčí hoře se nachází pět kilometrů od Krásné Lípy na čedičovém lesním vrchu v Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, který ční do výše 581 m nad mořem.

Rozhledna byla postavena roku 1889, její výška je 19 m, má 64 schodů, ve vrchní části je celá zasklená s krásným kruhovým výhledem na Lužické a Krušné hory, část Labských pískovců, Národní parky České a Saské Švýcarsko. Za dobré viditelnosti je vidět i část Jizerských hor a Krkonoš.

Kopec (hora) je vulkanického původu z období třetihor. Zajímavostí je sloupcovitý čedič, který díky tomu, že obsahuje magnetovec, odchyluje střelku kompasu až o 40 stupňů od správného směru.

Na severních svazích kopce je hojný výskyt chráněné květeny (měsíčnice vytrvalé), pod východním svahem kopce je studánka Veronika s výbornou pramenitou vodou. Od roku 1999 je rozhledna majetkem města Krásná Lípa.

Naše cesta bude pokračovat dále po žluté značce okolo studánky Veroniky, kterou objevíte na východním svahu Vlčí hory, cestou ze Zahrad, na křižovatce s bývalou tzv. jezdeckou stezkou. Od roku 1886, kdy byla postavena, dodává výtečnou pitnou vodu, které se připisovaly léčivé účinky.

Lidé si sem pro ni chodí ze širokého okolí a slouží také k osvěžení putujícím turistům. Studánka byla i několikrát zničena, ale vždy ji milovníci přírody znovu opravili.

V roce 2006 se studánka v souvislosti s budováním Naučné stezky dočkala největší rekonstrukce. Byla Klubem českých turistů Krásná Lípa kompletně rozebraná, železné potrubí nahradilo plastové, nové kameny byly opětovně vyskládány podle dobové fotografie. Areál studánky dotváří zastřešené sezení, turistický rozcestník a informační panel.

Přesto, že za desetiletí ubylo spodních vod a v parném létě se na rozdíl od dřívějška může stát, že se voda na nějaký čas ztratí, posezení pod klenbou lesa na tomto krásném a tichém místě stojí opravdu za to.

Pohodlné, žlutou značkou označené, polní a lesní cesty nás dovedou po 6,5 km k rozhledně na Dýmníku u Rumburku. Rozhledna je 15 metrů vysoká a je postavena na čedičovém vrchu v nadmořské výšce 516 metrů.

V roce 1896 ji nechal vystavět na vlastní náklady (místním stavitelem Josefem Hamplem) rumburský radní August Wenschuch, po němž byla pokřtěna na Augustovu věž. Po letech devastace byla rozhledna v roce 1995 opravena a otevřena pro veřejnost.

Během krátkého času však došlo k velkému poškození neukázněnými návštěvníky. V roce 2008 společnost Lesy ČR provedla generální rekonstrukci věže nákladem 650 000 Kč. Cestu do Rumburku (žlutá značka) si můžeme zpestřit od rozhledny nově zřízenou Naučnou stezkou, kterou vybudovala společnost Lesy České republiky.

Zpracoval Václav Hieke

9.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zákaz kouření. Ilustrační snímek.
70

ANKETA: Zrušili byste zákaz kouření v restauracích?

Mladá Boleslav (světlé dresy) - Ústí 14:3
33

FOTO: Stínadla se bavila florbalem. Diváci viděli 17 gólů

AKTUALIZOVÁNO

Noční tragédie v Teplicích. Při požáru v činžáku zemřel čtyřletý chlapec

Teplice - Spal v přízemním bytě ve Štúrově ulici sám bez rodičů. Udusil se kouřem. Vedle chlapce hasiči našli mrtvého psa, který s ním zůstal do poslední chvíle.

Policie vyšetřuje smrt na stavbě. Na dělníka spadl železobetonový nosník

Krupka - V sobotu před třetí hodinou odpoledne došlo v Kateřinské ulici v lokalitě průmyslové zóny v Krupce k pracovnímu úrazu. Při stavebních pracích spadl železobetonový nosník. 

Naši prvňáci: Už zítra představíme žáčky ze Základní školy Na Stínadlech

Teplicko - Projekt Naši prvňáci představuje každou středu třídy nových žáčků ze základních škol v regionu.

„Rentgenové“ neštěstí mělo odezvu i na Hradecku

Ústí nad Labem, Hradecký kraj - Kvůli smrti způsobené pádem rentgenu v Ústí nad Labem zpozorněly i nemocnice v Hradeckém kraji. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení