„Tak proto stojí všichni muži ve tvé frontě,“ zní řadě žen v uších slogan jedné z televizních reklam na šampon. Která žena by nechtěla mít hřívu jako modelka, lesklou a hladkou.

„Stačí říct,“ usmívá se kadeřnice Dana Zedníková a říká: „Vlasy nastavíme klidně až k lopatkám.“ Néé, bráním se, nic takového a v hlavě mi bleskne cop, za který tahali Marfušu z vody. „Ale vyhladit krapaté vlasy, to by se mi líbilo,“ přiznávám pokorně.

Kvůli délce aplikace brazilského keratinu si domlouváme sobotu. A nejsem jediná, kdo si jde v sobotu dopoledne do kadeřnictví „udělat dobře“. „Je jaro, s tělíčkem se musíme pomazlit a něco pro něj udělat. A my tady začínáme od hlavy,“ šveholí energicky Dana s úsměvem a míchá svoje „lektvary“.
Nedůvěřivě pozoruji lahvičky, nasazuji brýle a luštím na baleních nápisy.

Dana si posune své brýle na špičku nosu a mentorsky zažertuje: „Nevěříte, že to funguje, že? Tak jdem na to.“ Prsty své ruky mi prohrábne vysušené vlasy a já bolestně syknu. Rozčísla mi snad dvacet uzlíků. „Tak tohle už tu za chvíli nebude,“ míní a vrhá se do natírání jednotlivých pramenů.

Když vidím, kolik je připravené hmoty, zdá se mi to jako nepoměr k délce mých vlasů. Ptám se, zda jsou to dvě porce. Prý ne, je to přesně naměřeno, kolik se má přípravku na vlasy nanést. „Mohla bych šetřit, ale výsledek by nebyl takový, jaký chceme. To se nevyplatí ani mně ani zákaznici,“ vysvětluje zkušená žena, již zdobí sada různých certifikátů na kadeřnické postupy.

Ač se to nezdálo, za půl hodinky se všechna emulze z misky přestěhovala na mé polodlouhé vlasy. Čekám nějaký zábal jako u barvení a pak obvyklý postup. Ale omyl. Na řadu přichází hned fén.

A po vysušení to nejdůležitější. Žehlička. „Jejda, já bych si dala horkou čokoládu se šlehačkou,“ zasním se téměř polohlasně. Ten můj nápad evokovala libá vůně, která se line kadeřnictvím. Čokoládově ovocná.

„To je ten náš brazilský keratin,“ vysvětluje Dana a dožehluje poslední prameny. Vlasy jsou opravdu hladké a pružné.
Efekt se umytím vlasů neztratí

Finta hluboké regenerace tkví v tom, že vydrží několik měsíců. „A především jde o nechemický proces,“ dodává kadeřnice a pohodí kšticí, na které není patrné zaknocení a vypadá více než zdravě.

Vlasům brazilský keratin dodá zpátky živiny a napraví škody napáchané barvením. Před blížícím se létem vytvoří na vlasech UV filtr, v zimě pak ochrání před mrazem.

„Tak co? Funguje to?“ ptá se při mé další návštěvě kadeřnictví Dana. Musím konstatovat, že měla pravdu. „Takže se objednáte i na tu hřívu, co bude až na lopatky?“