Většinou člověku po vysněné dovolené zbudou fotky, video, upomínkové předměty nebo materiály propagující tu kterou destinaci. Petru Damnitzovi z Varnsdorfu ale nejen to – dostal nápad, který přetavil v podnikání.

S lehkým srdcem upustil během ekonomické krize od provozování realitní kanceláře a obrátil svou pozornost na Nizozemsko. Přesněji řečeno na majitele tamních půjčoven lodí. Plavba vnitrozemskými kanály rovinatého Holandska jemu, stejně jako ostatním členům rodiny, učarovala.

Proč tedy nezprostředkovat podobné zážitky ze severonizozemské provincie Friesland dalším lidem v Česku?

„V roce 2005 jsem narazil na nabídku jedné ostravské cestovky. O dva roky později jsme do Holandska vyrazili s rodinou. Bylo to koncem června, počasí jsme chytili nic moc. Každou chvíli se tam mění – podobně jako na horách,“ vzpomíná na svou první cestu za dobrodružstvím mezi kanály Frieslandu Petr Damnitz.

Přesto ho týdenní plavba doslova chytila, jak říká, a během ní natočil amaterskou kamerou obrovské množství záběrů. „V roce 2009 proto s námi už jela sestra se švagrem,“ usmívá se varnsdorfský podnikatel.

Kapitánské zkoušky nepotřebujete

Kdo se o řízení lodi nikdy nezajímal, může být překvapen tím, že v nizozemských sladkých vodách nepotřebujete žádné kapitánské zkoušky. „Při naší první cestě nás zaškolil člověk ze společnosti, která lodě pronajímá. A to tak, že nám uvnitř ukázal ovládání, jak se startuje a vyrazil s námi na kanál. tam mi předal kormidlo, abych si jízdu sám vyzkoušel. Po návratu vyskočil na břeh a řekl nám jen „za týden do 9 hodin tady“ a loď byla na sedm dní naše,“ popisuje začátek první týdenní plavby před čtyřmi lety muž, který má dnes Friesland po vodě už slušně projetý.

Podruhé se na trasu již pořádně připravili

„Dostali jsme sice mapy, ale na nich byla jen města a ne, co všechno lze vidět. Když jsme jeli podruhé, na trasu už jsme se pořádně připravili. Tak jsme si naplánovali návštěvu muzeí a podobně,“ dělí se o zkušenost.

Tu zúročuje při svém nynějším podnikání, kdy na internetových stránkách www. holandskemnalodi.cz přibližuje, čím jsou města na trase – celkem jich je 33 – zajímavá z pohledu turisty. „Kromě toho, pokud se zájemci se mnou spojí, mohu jim ledacos doporučit, poradit, jakou cestu vzhledem k jejich očekávání vybrat,“ nabízí Petr Damnitz.

Na svou druhou plavbu po severu Nizozemska vyrážel už vybaven tak, aby si posádka mohla i při kotvení vytvořit náležitou dovolenkovou pohodičku. Vzal si s sebou gril… „Jako když jedete na chatu – vezmete si kolo, které se vám v pohodě na loď vejde, kolečkové brusle, můžete chytat ryby,“ připomíná, co všechno si lze během cesty také užívat.

Platí přednost zprava a také velkým lodím

Každý způsob dopravy se řídí nějakými pravidly. Stejně tak ta lodní. Ale pozor, podle Petra Damnitze je jich na kanálech potřeba znát jen minimum. „Kapitánské zkoušky nejsou v Nizozemsku na takové plavení se potřeba, protože lodě jsou maximálně do 12 členů posádky a mají omezenou rychlost. Počítá se pouze se zaškolením. A pravidla? Přednost dáváte velkým lodím, jimž jinak trvá déle, než zastaví. Platí přednost zprava a předjíždíte zleva. Jako na silnici,“ vysvětluje.

Petr Damnitz z Varnsdorfu dnes zastupuje čtyři nizozemské společnosti, které nabízejí pronájem lodí pro dvě až čtyři, čtyři až šest, šest až osm a pro osm a více osob. „My sami jsme poprvé měli osmimetrovou a potom dokonce jedenáctimetrovou loď,“ přibližuje pro představu velikost plavidla pro větší počet lidí.

Nevíte, kam se vybrat? Odpověď najdete na webu

Dostali jste chuť zkusit takovou dovolenou? Ukázky některých tras Frieslandem s mapami naleznete na webu společnosti Friesland Tourist Club se sídlem ve Varnsdorfu, kterou severočeský podnikatel založil.

„Trasy vás provedou krásnými oblastmi, atrakcemi a navštívíte mnoho vesnic a měst. U každé trasy je uveden přibližný počet kilometrů, přibližná denní doba jízdy, průměrná spotřeba pohonných hmot, počet mostů a zdymadel. Samozřejmě, že je možné si zvolit vlastní trasu podle vašeho zaměření, chuti cestovat a poznávat. Toto jsou pouze některé trasy ukazující možnosti cestování, které máme v úmyslu také postupně doplňovat na základě vašich inspirací a osobních prožitků,“ nebrání se spolupráci při vytváření dalších turistických tipů pro cestování lodí Nizozemskem.

Infografika.

Na lodi až téměř do centra metropole provincie

A pokud si některou z tras vyberete, základní informace o sídlech na ní rovněž na internetových stránkách naleznete. Začít můžete například u samotné metropole celé oblasti.

Hlavní město provincie Friesland je Leeuwarden. Nachází se na okraji turistické trasy. Lodí se můžete dostat téměř až do centra. Stojí zde za prohlídku šikmá “Oldenhove“ věž, která byla postavena v letech 1529 až 1532. Budova nebyla nikdy dokončena, protože se v měkkém písku naklání na jednu stranu.

Z Leeuwardenu pocházela i mistrovská špionka Mata Hari, která byla 15. října 1917 ve Francii popravena. Nalezneme zde její sochu. Město nabízí spoustu obchodů, restaurací a kaváren. V okolí nalezneme i velmi krásné kanály. Kromě věže „Oldenhove budovy“ patří k největším zajímavostem Leeuwardenu Frísské muzeum stříbra, archeologie, malování.

Takto máte popsáno dalších 32 měst této provincie na severu Nizozemska. K tomu sedm doporučených tras. Další můžete objevit třeba vy.