Dílo se nachází v uličce Augustusstrasse, která spojuje náměstí mezi kostelem Hofkirche a drážďanským zámkem s prostranstvím za kostelem Frauenkirche. Jedná se o jednu z nejrušnějších turistických zón, kde návštěvníci často narazí na pouliční umělce a „živé“ sochy.

Knížecí průvod je dlouhý 102 metrů a složený asi z 25 tisíců malých kachlíků z míšeňského porcelánu. Vytvořil jej umělec Wilhelm Walther v letech 1872 až 1876 původně jako fresku, která však rychle začala podléhat nepřízni počasí a zubu času. Proto byla od roku 1904 po tři roky postupně nahrazována porcelánovým povrchem.

Další zatěžkávací zkouškou byla pro originální výtvor druhá světová válka, po jejímž skončení byl obraz opět poničen. Naštěstí se jej podařilo dochovat a úspěšně zrestaurovat do dnešní podoby.

Zobrazený průvod čítá 35 postav knížat a funkcionářů saské historie a 59 dalších osob nejrůznějšího povolání - vědců, umělců či vojáků. Je zde zvěčněno na 800 let historie dynastie Wettinů, která vládla Sasku od 12. až do počátku 20. století. Více informací: http://www.fuerstenzugdresden.de

Brühlova terasa

Brühlova terasa je někdy nazývána balkonem Evropy. Byla zakoupena za 20 000 tolarů hrabětem Brühlem a stala se jeho soukromou zahradou. Od roku 1814 je zpřístupněna veřejnosti.

Přímo pod terasou se nacházejí zbytky renesančního opevnění Drážďan. Odtud si můžete vychutnat velkolepý pohled na tok Labe a celé drážďanské panorama. Naleznete zde 400 let starou cihlovou bránu se strážními hláskami, která byla kdysi branou do rezidence saských kurfiřtů a králů. V roce 1707 v této hlásce, pod rukama Johanna Friedricha Böttgera, spatřil světlo světa první evropský porcelán.

Zoologická zahrada

Zoologická zahrada v Drážďanech má velmi dlouhou historii, řadí se mezi jednu z nejstarších zoo v Německu. Je známá díky úspěšnému chovu opic a lidoopů (zejména orangutanů) a zdejší Africký pavilon patří k nejzdařilejším v celém Německu. V současné době spolupracuje také s děčínskou zoo.

Zoo byla založena roku 1861, je tedy čtvrtou nejstarší v Německu. Nachází se v jižní části „Velké zahrady“ (Grosser Garten) téměř v centru města a je zde mnoho pozoruhodných a zachovalých starých stromů. Už v roce 1861 vlastnila drážďanská zoo několik unikátních exemplářů nižších druhů opic a na přelomu století se mohla pochlubit prvními úspěchy při chovu lidoopů (šimpanzů a orangutanů).

Unikátní voliéra

Zoo v Drážďanech byla rovněž průkopníkem i v mnoha jiných oblastech – například při stavbě velké voliéry pro dravé ptáky, která patřila toho času k jedinečným a k největším v Evropě.

Tato „jedinečnost“ pokračovala i ve dvacátých letech 20. století, kdy prof. Brandes začal s prvním umělým odchovem mláděte orangutana narozeného při převozu ze Sumatry do Evropy. Příběh orangutana „Bushi“ a jeho matky „Sumy“ si vysloužil uznání po celém světě. Od konce války do roku 2007 se zde narodilo 25 mláďat tohoto lidoopa.

Když byly v roce 1945 Drážďany poničené válkou, poškozena byla i zoologická zahrada, avšak již v květnu 1946 otevřela návštěvníkům svou bránu a ke 100. výročí roku 1961 přivítala 1,2 milionu návštěvníků. V roce 1963 byl dostavěn pavilon šelem a o čtyři roky později pavilon primátů. V roce 1969 vznikla díky iniciativě ředitele prof. Ullricha Zoo - Škola, která si ihned získala velký ohlas.

Život pod zemí

V roce 1993 schválilo městské zastupitelstvo koncept na přestavbu a rozšíření zoologické zahrady. Na podzim 1997 byla otevřena „zoo pod zemí“, kde se mohou návštěvníci dozvědět něco o životě krtků, čmeláků, cvrčků, mravenců atd. Africký pavilon s tropickými rostlinami, ve kterém jsou umístěni sloni a opice, byl otevřen o rok později.

V roce 1999 vznikla v přírodě upravená expozice tundry (1200 m2) s ukázkou typického společenství. Najdete zde třeba drozdy, pěnkavy, odděleně také polární lišky a sovice sněžné.

V drážďanské zoologické zahradě se nyní nachází na rozloze 13 ha asi 2500 zvířat v 350 druzích, zvláště zvířata z Asie. Návštěvníci zde mají možnost vidět nejrůznější živočichy, jako jsou kočkovité šelmy, sloni, kopytnatci, tučňáci a zvláštností je rovněž terárium, ve kterém se nachází 120 cm velký obří mlok, což je jeden z největších, v zajetí chovaných exemplářů.

Více najdete na: www.zoo-dresden.de.