Stávka v dopravě se přesouvá z pondělí na čtvrtek. Trvat za to ale bude celý den, tedy od půlnoci do půlnoci. V České televizi to potvrdil předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Řekl také, že proti rozhodnutí soudu, které pondělní stávku předběžným opatřením zakázalo, se odvolají. „My se odvoláme proti tomu předběžnému opatření, což ovšem podle výkladu práva nemá odkladný účinek, protože zjišťujeme, že tam je spousta chybných a účelových věcí. My tu stávku přesouváme na čtvrtek, a to na celých 24 hodin,“ oznámil.

Proti rozhodnutí soudu se přitom odboráři chtějí odvolat. „Proti předběžnému opatření, které zakázalo pondělní stávku, se odvoláme, i když víme, že to nemá právní účinek, protože naše stávka není podle kolektivní smlouvy. Pokud by bylo vydáno předběžné opatření i na čtvrtek, doporučuji vládě, aby raději vyhlásila stanné právo,“ řekl Pejša v Otázkách Václava Moravce.

Stávku organizuje Koalice dopravních odborových svazů. Na přesunutí termínu stávky se dohodla v neděli dopoledne. Pondělní stávku soud předběžným opatřením zakázal poté, co se na něj obrátilo ministerstvo financí. (klim)