Z plánovaných 27 zastavení již dnes můžete navštívit sedm, a to například úžasnou pasáž s uměleckými dvory, cizokrajnou zahradu, dopravní ostrůvek nebo vodní telefon. Dalších dvacet zastavení se bude postupně budovat a jak je patrné, jde o výjimečná místa historická i moderní či o přírodní zákoutí, jež poodhalují život v Drážďanech v minulosti i současnosti.

Detaily, které nadchnou všechny

„Na počátku bylo okouzlení studentky architektury Katrin Jödicke před více než deseti lety, pro kterou nebyla Äussere Neustadt jen čtvrtí hospod, a tak se ve své diplomové práci podělila o poznatky z této první sanované části Drážďan. Nápad vytvořit zážitkovou trasu byl tak na světě. Obyvatelé Neustadtu jsou hrdí na ,svou´ Panamu kousek venkovského života v centru města, na ,svou´ uměleckou pasáž se zdobenými fasádami i na dvorky, kde vznikají oázy klidu. Na ty, kteří budou chtít poznat město i z jiného pohledu, čekají detaily, zajímavosti a místa, kterým říkáme ,aha zážitek´. Prostě takové aha, tady je něco zvláštního,“ říká Una Giesecke, novinářka a průvodkyně po čtvrti Neustadt.

Od poštolek po trase třeba k Orpheu

Jednou ze zastávek na zážitkové trase je kostel Martina Luthera s hnízdišti poštolek. Na plošině pro návštěvníky (na stejnojmenném náměstí) můžete díky přesně nasměrovaným trubkám sledovat tyto dravé ptáky, kteří přizpůsobili svůj životní styl městu a považují 81 metrů vysokou věž za náhradní skálu. V dnešní době je poštolek v Drážďanech kolem 120, přičemž v 70. letech jich bylo na 200.

Na Albertově náměstí (Albertplatz) najdete muzeum, které připomíná „malého chlapce“ Ericha Kästnera. Spisovatel narozený v roce 1899 prožil své dětství v Äussere Neustadt a rád sledoval život a provoz na rušném náměstí.

V ulici Kamenzer Strasse zase objevíte desku připomínající zdejší Orpheum. Tento poslední zachovalý taneční sál v Novém městě je po rekonstrukci opět přístupný veřejnosti.

Svět fantazie a nádherný Dvůr živlů

Opravdovým zážitkem jsou pak umělecké dvory. Italské dlaždice s ornamenty, portugalská majolika či míšeňská keramika byly materiály zdejší sochařky Violy Schöpe, která vytvořila svět fantazie v prvním dvoře v ulici Alaunstrasse 70. Následovali další umělci, kteří se například inspirovali v Petrohradě okapy a na jezeře Chiemsee a vybudovali hudební chrám na Dvoře živlů v čísle 25.

Každopádně má projekt „Úhel pohledu zážitková trasa“ co nabídnout všem. Velkým i malým. Autoři nezapomněli ani na české turisty, kteří podrobnou mapu a další informace v češtině najdou například v informačním středisku města Ústí nad Labem nebo přímo v Äussere Neustadt, v sídle sdružení Stadtteilhaus v ulici Priessnitzstrasse 18.

Užitečné informace

Projekt „Úhel pohledu zážitková trasa“

Stadtteilhaus Dresden Äussere Neustadt
Prießnitzstrasse 18
01099 Dresden
Tel.+fax: +49(0) 351 / 801 19 48
e-mail: kontakt@stadtteilhaus.de
www.stadtteilhaus.de
www.blickwinkel-dresden.de