Daň z nemovitosti
Dolní sazba daně z přidané hodnoty příští rok stoupne na 14 procent ze současných deseti procent. Od roku 2013 se pak sazby mají sjednotit na 17,5 procenta.
To se promítne mimo jiné i do zdražení potravin, léků, sociálních a zdravotních služeb, městské hromadné dopravy, vstupenek na kulturu a sport, knih, vody a tepla. Získané peníze půjdou na důchodový účet. Změny DPH podle propočtů ministerstva financí dopadnou nejvíce na důchodce a nízkopříjmové domácnosti s dětmi.
Nejvíce obav měli Ústečané ze zvýšení daně z nemovitosti. Co se jí týká, zatím se ale v Ústí zvyšovat nebude.
Vodné, stočné
Voda na severu Čech zdraží v příštím roce o 10,9 procenta. Domácnosti zaplatí za krychlový metr vodné a stočné 83,30 Kč, což je zhruba o osm korun víc, než platily letos.
Severočeská vodárenská společnost (SVS), která je na severu Čech největším dodavatelem vody, totiž zvyšuje od ledna cenu o 6,9 procenta, další čtyři přidá zvýšení sazby DPH z deseti na 14 procent.
SVS je největší vodárenskou společností v Česku, zásobuje devět procent území, kde žije 1,14 milionu obyvatel. Důvodem zdražení vody je inflace, ale především nutnost splácet úvěry a půjčky. SVS zatím nezískala z Operačního programu Životní prostředí evropské dotace na projekty zaměřené na zkvalitnění čištění odpadních vod a výstavbu a modernizaci kanalizací, stavby za stamiliony financuje z vlastních prostředků a také s pomocí úvěrů a půjček.
„Jen v letošním roce investuje společnost do infrastruktury 1,217 miliardy korun,“ dodala mluvčí SVS Dagmar Haltmarová.
Plyn z Ruska
Domácnost, která plynem vaří, ohřívá vodu a topí, si ode dneška průměrně připlatí 240 korun za měsíc. Domácnosti, která na plynu jen vaří, vzrostou výdaje o 11 korun.
„Kvůli masivnímu oslabení koruny se nám prodražují nákupy plynu, který pořizujeme za dolary. Pokud bychom nepřistoupili ke zvýšení cen, způsobilo by nám to do konce roku ztráty v řádu stovek milionů korun,“ řekl mluvčí RWE Martin Chalupský.
Plynárenské společnosti letos kvůli vývoji na měnovém trhu a vyšším cenám ropy opakovaně zdražovaly. RWE naposledy zvedla ceny plynu 1. listopadu, a to o 5,2 procenta. V hospodaření RWE se nyní negativně projevují nevýhodné dlouhodobé kontrakty na odběr ruského plynu.