VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žatec, Kadaň, Česká Kamenice či Terezín?

Ústecký kraj - O postupu do celostátního kola 18. ročníku soutěže Historické město roku se rozhoduje právě teď mezi čtyřmi sídly z Ústeckého kraje.

23.1.2012
SDÍLEJ:

Co mají společného Terezín, Žatec, Kadaň a Česká Kamenice? Samozřejmě, jde o jedinečná, pro turisty zajímavá města. Terezín jako unikátní barokní vojenská pevnost dokonce aspiruje na zařazení na seznam světových památek UNESCO.

Ale společné mají i to, že je jejich radnice přihlásily do celostátní soutěže. Loni na podzim byl totiž vyhlášen již 18. ročník soutěže Historické město roku. O nástupnictví loňského vítěze Znojma se uchází celkem 53 zájemců ze všech 14 krajů České republiky, včetně vzpomínaných čtyř reprezentantů Ústeckého kraje.

Který z nich postoupí do celostátního kola, případně až do finále? O tom rozhoduje od minulého týdne tříčlenná komise v prvním, krajském, kole, které proběhne do konce ledna. Každý člen zastupuje jednoho z vyhlašovatelů soutěže Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS), Ministerstvo kultury ČR zastupují územní odborná pracoviště Národního památkového ústavu a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, které v krajských kolech zastupuje Centrum pro regionální rozvoj (CRR).

V březnu celostátní komise zúží výběr ze 14 krajských vítězů na tři finalisty a vítěz bude vyhlášen v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel. „Od letoška jsme byli naším zřizovatelem pověřeni účastí při krajském hodnocení soutěží Vesnice roku a Historické město roku. Cílem první soutěže je podpořit aktivní rozvoj venkova, druhá pak má za cíl ochranu historické a kulturní hodnoty městských center. Obě soutěže se tak vhodně doplňují a pomáhají při rozvoji českých regionů,“ vysvětluje smysl soutěže Markéta Reedová, generální ředitelka CRR.

Hodnocení se provádí na základě návštěvy hodnotící komise v přihlášených městech a obcích. „Hodnotí se péče o památky i o ostatní objekty v městských památkových rezervacích (MPR) či městských památkových zónách (MPZ), péče o obyvatele a návštěvníky, společenský život, finanční účast města na obnově památkových objektů, koncepční příprava regenerace a celková péče o vzhled celého města,“ přibližuje způsob hodnocení Ivo Rubík, předseda SHSČMS.

Historie soutěže spadá až do listopadu 1990, kdy bylo založeno Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Jedná se o zájmové dobrovolné sdružení měst, na jejichž území se nachází MPR, MPZ nebo jiná významná památka. Sdružení má dnes přes dvě stě členů. Z iniciativy Sdružení a za spolupráce s ministerstvy kultury a hospodářství (od roku 1996 ministerstvo pro místní rozvoj) byl v roce 1993 zahájen Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, který má za cíl ochranu historických sídel, regeneraci památkově chráněných území a záchranu kulturního dědictví.

Program letos vstupuje do 20. ročníku, za tuto dobu vložil stát do obnovy kulturních památek na území MPR a MPZ více než čtyři miliardy korun a podílel se tak na obnově více než 12 tisíc kulturních památek. Celkové náklady na obnovu kulturních památek dosáhly objemu 11 miliard korun. Od roku 1994 je součástí Programu i soutěž o titul Historické město roku, která se oficiálně jmenuje Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Vyhlašovatelé soutěže

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska vzniklo v roce 1990 z iniciativy starostů historických měst, kteří si po změně režimu uvědomili, na kolik je naše republika bohatá na kulturní bohatství a na kolik právě toto bohatství minulými poměry utrpělo. Účel a cíl této dobrovolné, zájmové, nestranické a nevládní organizace je aktivně přispívat k vytváření podmínek a účinných nástrojů pro zachování kulturního dědictví, zejména pak pro regeneraci území historických sídel včetně zlepšování stavu životního prostředí, dále pro jeho propagaci a pro jeho trvale udržitelné využívání. Mezi nejvýznamnější činnosti a aktivity Sdružení patří péče o Program regenerace MPR a MPZ a organizování Dnů evropského dědictví, jejichž je národním garantem pro Českou republiku. Za dobu své existence se Sdružení stalo významným činitelem na poli propagace kulturního dědictví a péče o ně. Sdružení je partnerem významných institucí, mezi nimiž v prvé řadě můžeme jmenovat Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Sdružení je také členem významné evropské organizace na poli péče a propagace kulturního dědictví Europa Nostra a aktivně se připojilo k tvorbě několika právních norem, které se dotýkaly péče o nemovité památky a specifických problémů historických sídel.

Centrum pro regionální rozvoj ČR je příspěvkovou organizací Ministerstva pro místní rozvoj ČR, jejímž základním cílem je pomoc při úspěšné realizaci projektů spolufinancovaných ze strukturálních fondů Evropské unie. CRR působí jako zprostředkující subjekt pro Integrovaný operační program a Operační program Technická pomoc. V rámci této činnosti zabezpečuje konzultační činnost pro zájemce a zpracovatele projektů, pořádá informační semináře, pomáhá realizátorům projektů při realizaci výběrových řízení na jednotlivé dodavatele dle pravidel EU a kontroluje a monitoruje realizaci jednotlivých projektů. CRR dále působí jako kontrolní subjekt pro všechny operační programy v rámci Cíle 3 (Evropská územní spolupráce). Vedle těchto činností CRR zajišťuje systémovou infrastrukturu pro provoz monitorovacího systému realizace projektů spolufinancovaných z fondů EU. CRR má dále na starosti také správu Regionálních informačních servisů a Mapového serveru CRR ČR. Od roku 2011 se CRR také podílí na realizaci soutěží Vesnice roku a Historické město roku.

Autor: Ivo Chrástecký

23.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Certifikovaný pracovník 25 000 Kč

Centrální výběrová řízení a.s. Stabilní, velká společnost, se stovkami zaměstnanců, s profesionálním přístupem a zázemím, hledá pracovníky pro vyplňování přihlášek do výběrových řízení domácností. Práce v terénu i v kanceláři. Rozsáhlý motivační program a odměny. Možnost rychlého kariérního růstu. Program na osobní rozvoj a vzdělávání zdarma. Služební vozidlo i pro soukromé účely. Práce pro teamové hráče a pro ty, kteří se baví v dobrém kolektivu.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ergoterapeut 22 500 Kč

Ergoterapeuti bez specializace Ergoterapeut/-ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 24500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , vzdělání v oboru ergoterapie (VŠ, ÚSO), aktivní, klientsky orientovaný přístup, respektování lidské důstojnosti u všech našich klientů, základní znalost AJ, profesionalitu, pracovitost, samostatnost, spolehlivost a ochotu, Náplň práce: , individuální a skupinová ergoterapie dle indikace lékaře, vedení jednoduché dokumentace, ergoterapeutické intervence dle vlastního profesionálního úsudku, Nabízíme: , nástup možný ihned, pracovní poměr na plný úvazek (v případě zájmu lze sjednat i částečný úvazek), pracovní dobu v jednosměnném provozu (ranní provoz), možnost ubytování (dva měsíce zdarma), možnost čerpání zaměstnaneckých benefitů - mzdový růst, mimořádné prémie, zaměstnanecké stravování, atd., stabilní zaměstnaní a zázemí společnosti, příjemné pracovní prostředí, možnost práce s pokročilými technologiemi (robotické pracoviště), Nástupní mzda: , 22.500,- Kč až 24.500,- Kč, dále příplatky dle Zákoníku práce, Nabídky prosím směřujte na kontakt: , Bc. Martina Belejová, e-mail: belejova@laznedubi.cz, tel. 725 124 579. Pracoviště: Tereziny lázně dubí a.s., Lázeňská, č.p. 21, 417 01 Dubí u Teplic 1. Informace: Martina Belejová, +420 725 124 579.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 17 000 Kč

Pomocní montážní dělníci Montážníci plastových oken. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - řidičský průkaz sk. B, - praxe, V případě zájmu se lze hlásit telefonicky - 603 862 001 - pan Vodrážka. Pracoviště: Václav vodrážka 002, Kostomlatská, č.p. 72, 417 53 Světec. Informace: Václav Vodrážka, +420 603 862 001.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 26 020 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: D Požadujeme: ukončené vysokoškolské vzdělání (PF Učitelství pro II. stupeň ZŠ - český jazyk a literatura v kombinaci s dalším vyučovacím předmětem), Náplň práce - přímá a nepřímá pedagogická činnost s žáky, podílení se na akcích školy., Hlásit se osobně St - Pá v době 9.00-14.00 hod., telefonicky Po - Pá v době 8.00-14.00 hod. nebo e-mailem. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola žalany, Rtýňská, č.p. 156, 417 63 Žalany. Informace: Lukáš Šimon, +420 417 872 594.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houby. Ilustrační foto.
25

Češi jsou mistři ve sběru hub i borůvek. Z lesů si odnesli plody za 6,6 miliardy

Teplice Mstišov Tradiční pouŤ
12

OBRAZEM: Ve Mstišově je pouť, vystoupí kapela My či Rangers

Život řidičky si vyžádala tragická dopravní nehoda u Chřibské

Chřibská - Jeden život si vyžádala tragická dopravní nehoda, ke které došlo u obce Chřibská na Děčínsku. Jak vysvětlila policejní mluvčí Šárka Poláčková, v sobotu krátce před 13. hodinou se na silnici číslo 263 čelně srazila dvě osobní auta. "K nehodě došlo na silnici z České Kamenice, policisté odkláněli dopravu na Krásné pole," uvedla mluvčí policie.

Plochá dráha v Chabařovicích bude v neděli slavit výročí

Chabařovice - V Chabařovicích proběhne v neděli oslava výročí plochodrážních závodů na Ústecku.

Pár kliknutí a hotovo. Sčítání lidu půjde on-line, stát plánuje ušetřit

Severní Čechy - Při sčítání lidu v roce 2011 se ke stoupencům rytířů Jedi z kultovní filmové série Star Wars přihlásilo 15 070 Čechů. Jak se jejich počet vyvíjel dále, se však nedozvíme. Při dalším sčítání za tři roky to už stát nebude zajímat. Kolonka „víra“ z formulářů vypadne, tak jako i řada dalších otázek. Věcný záměr zákona dnes bude projednávat vláda.

Vyšel třetí díl průvodce po hrobech slavných Čechů. Čítá i místopis

Severní Čechy - Mimořádným počinem ve světě české knihy posledních let je vydání třetího dílu knihy divadelníka a fotografa Miloše Dvořáka Malý průvodce po hrobech velkých.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT