VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žatec, Kadaň, Česká Kamenice či Terezín?

Ústecký kraj - O postupu do celostátního kola 18. ročníku soutěže Historické město roku se rozhoduje právě teď mezi čtyřmi sídly z Ústeckého kraje.

23.1.2012
SDÍLEJ:

Co mají společného Terezín, Žatec, Kadaň a Česká Kamenice? Samozřejmě, jde o jedinečná, pro turisty zajímavá města. Terezín jako unikátní barokní vojenská pevnost dokonce aspiruje na zařazení na seznam světových památek UNESCO.

Ale společné mají i to, že je jejich radnice přihlásily do celostátní soutěže. Loni na podzim byl totiž vyhlášen již 18. ročník soutěže Historické město roku. O nástupnictví loňského vítěze Znojma se uchází celkem 53 zájemců ze všech 14 krajů České republiky, včetně vzpomínaných čtyř reprezentantů Ústeckého kraje.

Který z nich postoupí do celostátního kola, případně až do finále? O tom rozhoduje od minulého týdne tříčlenná komise v prvním, krajském, kole, které proběhne do konce ledna. Každý člen zastupuje jednoho z vyhlašovatelů soutěže Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS), Ministerstvo kultury ČR zastupují územní odborná pracoviště Národního památkového ústavu a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, které v krajských kolech zastupuje Centrum pro regionální rozvoj (CRR).

V březnu celostátní komise zúží výběr ze 14 krajských vítězů na tři finalisty a vítěz bude vyhlášen v dubnu u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel. „Od letoška jsme byli naším zřizovatelem pověřeni účastí při krajském hodnocení soutěží Vesnice roku a Historické město roku. Cílem první soutěže je podpořit aktivní rozvoj venkova, druhá pak má za cíl ochranu historické a kulturní hodnoty městských center. Obě soutěže se tak vhodně doplňují a pomáhají při rozvoji českých regionů,“ vysvětluje smysl soutěže Markéta Reedová, generální ředitelka CRR.

Hodnocení se provádí na základě návštěvy hodnotící komise v přihlášených městech a obcích. „Hodnotí se péče o památky i o ostatní objekty v městských památkových rezervacích (MPR) či městských památkových zónách (MPZ), péče o obyvatele a návštěvníky, společenský život, finanční účast města na obnově památkových objektů, koncepční příprava regenerace a celková péče o vzhled celého města,“ přibližuje způsob hodnocení Ivo Rubík, předseda SHSČMS.

Historie soutěže spadá až do listopadu 1990, kdy bylo založeno Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Jedná se o zájmové dobrovolné sdružení měst, na jejichž území se nachází MPR, MPZ nebo jiná významná památka. Sdružení má dnes přes dvě stě členů. Z iniciativy Sdružení a za spolupráce s ministerstvy kultury a hospodářství (od roku 1996 ministerstvo pro místní rozvoj) byl v roce 1993 zahájen Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, který má za cíl ochranu historických sídel, regeneraci památkově chráněných území a záchranu kulturního dědictví.

Program letos vstupuje do 20. ročníku, za tuto dobu vložil stát do obnovy kulturních památek na území MPR a MPZ více než čtyři miliardy korun a podílel se tak na obnově více než 12 tisíc kulturních památek. Celkové náklady na obnovu kulturních památek dosáhly objemu 11 miliard korun. Od roku 1994 je součástí Programu i soutěž o titul Historické město roku, která se oficiálně jmenuje Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón.

Vyhlašovatelé soutěže

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska vzniklo v roce 1990 z iniciativy starostů historických měst, kteří si po změně režimu uvědomili, na kolik je naše republika bohatá na kulturní bohatství a na kolik právě toto bohatství minulými poměry utrpělo. Účel a cíl této dobrovolné, zájmové, nestranické a nevládní organizace je aktivně přispívat k vytváření podmínek a účinných nástrojů pro zachování kulturního dědictví, zejména pak pro regeneraci území historických sídel včetně zlepšování stavu životního prostředí, dále pro jeho propagaci a pro jeho trvale udržitelné využívání. Mezi nejvýznamnější činnosti a aktivity Sdružení patří péče o Program regenerace MPR a MPZ a organizování Dnů evropského dědictví, jejichž je národním garantem pro Českou republiku. Za dobu své existence se Sdružení stalo významným činitelem na poli propagace kulturního dědictví a péče o ně. Sdružení je partnerem významných institucí, mezi nimiž v prvé řadě můžeme jmenovat Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Sdružení je také členem významné evropské organizace na poli péče a propagace kulturního dědictví Europa Nostra a aktivně se připojilo k tvorbě několika právních norem, které se dotýkaly péče o nemovité památky a specifických problémů historických sídel.

Centrum pro regionální rozvoj ČR je příspěvkovou organizací Ministerstva pro místní rozvoj ČR, jejímž základním cílem je pomoc při úspěšné realizaci projektů spolufinancovaných ze strukturálních fondů Evropské unie. CRR působí jako zprostředkující subjekt pro Integrovaný operační program a Operační program Technická pomoc. V rámci této činnosti zabezpečuje konzultační činnost pro zájemce a zpracovatele projektů, pořádá informační semináře, pomáhá realizátorům projektů při realizaci výběrových řízení na jednotlivé dodavatele dle pravidel EU a kontroluje a monitoruje realizaci jednotlivých projektů. CRR dále působí jako kontrolní subjekt pro všechny operační programy v rámci Cíle 3 (Evropská územní spolupráce). Vedle těchto činností CRR zajišťuje systémovou infrastrukturu pro provoz monitorovacího systému realizace projektů spolufinancovaných z fondů EU. CRR má dále na starosti také správu Regionálních informačních servisů a Mapového serveru CRR ČR. Od roku 2011 se CRR také podílí na realizaci soutěží Vesnice roku a Historické město roku.

Autor: Ivo Chrástecký

23.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Oblastní referent pro Teplice 23 000 Kč

Spolupráce s regionálním manažerem. Vyřizování požadavků firemních zákazníků. Příprava obchodních nabídek. Aktivní sebevzdělávání firmou zajištěných seminářů a školení. Pravidelný reporting, související administrativa.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 22 000 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník/pracovnice. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní pozice:, Klub Magnet 0,5 úvazek, Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi 1,0 úvazek, mzda 22 000 - 28 000 Kč, Místo výkonu práce: Střední 120/30, Pozorka, 417 03 Dubí u Teplic 3, Popis výkonu pracovní pozice:, - realizace přímé práce s klienty včetně dětí, - vedení jednání se zájemcem o službu, - individuální plánování s klienty služby, - vedení dokumentace, - komunikace s odborníky, se spolupracujícími subjekty, - zprostředkování dalších služeb, - v případě Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi Květina práce zejména v terénu s ambulantním zázemím ve městě Dubí, Hledáme:, - absolventa vyšší odborné či vysoké školy, dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách v platném znění, který:, - má administrativní schopnosti (PC, MS Office, internet), - umí zpracovávat předsudky a má schopnost pracovat s problematikou sociálního vyloučení či náhradní rodinné péče, - má dobré organizační schopnosti, umí pracovat samostatně, ale je i týmovým hráčem, - má aktivní přístup a nadšení pro práci, - má dobré komunikační schopnosti a empatii, - má zdravou míru tolerance, zodpovědnost - vůči vlastní osobě i uživatelům služby, zásadovost a spolehlivost, - má schopnost odolávat stresu a má dobrý zdravotní a psychický stav, - výhodou jsou zkušenosti s prací s dětmi a rodinami ze sociálně znevýhodňujícího prostředí či z oblasti náhradní rodinné péče, Nabízíme:, - pracovní uplatnění v neziskové organizaci , - účast na celospolečensky prospěšných projektech, - možnost seberealizace a dalšího vzdělávání, - osobní a profesionální rozvoj , - pracovní úvazek v rozsahu 0,5-1,0 na dobu určitou s tříměsíční zkušební dobou pro obě strany, při spokojenosti obou stran možnost prodloužení pracovního poměru , - adekvátní platové ohodnocení, - motivační osobní ohodnocení dle pracovního výkonu v daném měsíci, - nástup dle vzájemné dohody, Chcete se stát součástí našeho týmu? Zašlete nám strukturovaný životopis, motivační dopis v rozsahu 0,5 - 1 strana formátu A4, vyplněný dotazník uchazeče o zaměstnání (získáte na našem webu v sekci aktuality či na vyžádání u kontaktní osoby) a kontakt alespoň na jednu osobu, jež o Vás může poskytnout reference, na e-mail: klaushorcikova@oskvetina.cz., Další informace: Bc. Veronika Klaus Horčíková tel.: 725 470 979, www.oskvetina.cz , K ústnímu pohovoru budou pozvání pouze vybraní kandidáti.Oznámení o negativním výsledku zasíláme elektronicky. Květina,z.s. si vyhrazuje právo prodloužit výběrová řízení či pracovní pozice v případě, že uchazeči nenaplní očekávání organizace, neobsadit. Pracoviště: Květina z.s. 002, Střední, č.p. 120, 417 03 Pozorka. Informace: Veronika Klaus Horčíková, +420 725 470 979.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního vozidla T815. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ŘP skupiny C, profesní průkaz, 3 roky praxe, V případě zájmu zasílat životopis na email info@telkont.cz. Pracoviště: Telkont s.r.o., U pivovaru, č.p. 136, 415 01 Teplice 1. Informace: Jaroslava Peitlová, +420 417 539 888.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 13 000 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti ambulantních a terénních služeb a pečovatelé v oblasti domácí péče Pečovatel/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Zajištění a poskytování přímé péče pobytové služby Domova pro seniory dle § 49 Domov se zvláštním režimem § 50 zákona č.108/2006 o sociálních službách., Kurz pracovníka v sociálních službách je nutno absolvovat nejpozději do 18 měsíců od data nástupu., Požadujeme samostatnost, spolehlivost, zodpovědnost, sociální cítění a empatie, komunikační dovednosti, schopnost týmové práce, ochota vzdělávat se, odolnost vůči psychické zátěži. Trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost. Podmínka praxe v sociálních službách. Výhodou aktivní znalost německého jazyka., Hlásit se e-mailem nebo telefonicky v době 8 - 15 hod.. Pracoviště: Vaše harmonie, o.p.s. 001, Ruská, č.p. 292, 417 03 Pozorka. Informace: Hana Zeithammerová, +420 777 665 557.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlaky do hor na trati Most - Moldava využívá spousta turistů i sportovců.
9

Region řeší vlak na Moldavu a pokračování spoje do Německa

Rodina - ilustrační foto

Česká republika má přes 10,6 milionu obyvatel. Nejvíc od konce války

Kauza Elischer: Soudcovo mlčení automaticky neznamená, že je vinen

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ - V uplynulém týdnu byl mediální jedničkou 57letý soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer. Čelí obvinění, že v odvolacím řízení snižoval tresty Vietnamcům, kteří za to údajně zaplatili.

V Bílině se musejí bránit proti „nájezdům“ divokých prasat

Bílina - Na loukách mezi Pražským Předměstím a Bořní se v poslední době často vyskytují divoká prasata.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Pro pervitinová psaníčka si lidé chodili k ženě přímo do bytu

Bílina - Kvůli tomu, že prodávala pervitin, půjde k soudu 26letá žena z Bíliny. Drogy prodávala v místě svého bydliště.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT