VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máme rádi zvířata. Nejvíc z jihovýchodní Asie

Ústí nad Labem - Zoologická zahrada v Ústí nad Labem se zapojila do celoevropské kampaně. Pro ty, kdo do ní přijdou, připravila akce až do září.

24.1.2012 3
SDÍLEJ:

Máme rádi zvířata. Nejvíc z jihovýchodní Asie.Foto: DENÍK/Karel Pech

„Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá, mají hebkou srst…,“ zpívají děti v písničce k desítky let starému naučnému televiznímu seriálu. Lásku ke zvířatům je potřeba projevovat i dnes, a nejen k těm chlupatým. Na celé planetě kvůli zásahům člověka doslova melou z posledního stovky ohrožených živočišných druhů. A právě člověk jako jediný je schopen zabránit tomu, aby budoucí generace neznaly některá zvířata už jen z obrázků…

K tomu slouží mimo jiné kampaně, které se na ochranu ohrožených druhů dlouhodobě zaměřují. Do té celoevropské, kterou každoročně vyhlašuje Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) společně se Světovou unií pro ochranu přírody (IUCN) a Komisí pro záchranu druhů (SSC), se tradičně zapojuje Zoologická zahrada Ústí nad Labem. Tu aktuální EAZA vyhlásila v září 2011 na svém 27. výročním zasedání ve francouzském Montpellier a je zaměřena na živočichy jihovýchodní Asie.

Tropický prales mizí kvůli plantážím

„Jedná se v pořadí o 10. kampaň EAZA, ke kterým se ústecká zoo připojuje od samého začátku. Kampaně jsou zacíleny buď na konkrétní ohrožené druhy zvířat, jako jsou tygři, nosorožci či obojživelníci nebo na oblast vyžadující zvláštní pozornost, což je příkladně Madagaskar. Jihovýchodní Asie patří mezi oblasti s vysokou biodiverzitou , ale zároveň i oblast s největším počtem ohrožených druhů. Je domovem známých a oblíbených zvířat jako jsou sloni, orangutani či nosorožci, ale i málo známých jako kahau, banteng, tabon či batagur,“ přibližuje Věra Vrabcová ze Zoologické zahrady v Ústí nad Labem.

Cíle kampaně jsou, jak informovala, jednak zvýšit povědomí veřejnosti v Evropě o ohrožených druzích jihoasijských zvířat, nashromáždit 750 000 Euro na záchranné projekty a přispět ke snižování lovu a obchodu se zvířaty.

„V posledních třiceti letech dochází ke kácení tropického pralesa zejména kvůli zakládání plantáží palmy olejné. proto je dalším z cílů kampaně ovlivnit spotřebitelské chování Evropanů, neboť jeden ze zemědělských produktů palmový olej využívají zejména země Evropy a Severní Ameriky,“ vysvětluje Věra Vrabcová.

Ekonomický vzestup oblasti, lov a obchod

Podívejme se na důvody, proč jsou zvířata v jihovýchodní Asii ohrožena. Kvůli ekonomickému vzestupu oblasti, zemědělství, těžbě nerostných surovin a zvyšujícím se možnostem dopravy ztratila přirozené životní prostředí. Pak je tu ilegální lov a obchod s masem, kožešinami, kůžemi, trofejemi. Zvířata jsou lovena kvůli tradiční medicíně a chytána živá, aby sloužila jako domácí mazlíčci. Jejich životu nepřidá ani znečištění, tlak invazivních druhů, což má negativní vliv na ovzduší a vodní zdroje a vznik skleníkových plynů.

Kampaň se týká regionu zahrnujícího deset zemí (Indonésie, Malajsie, Filipíny, Singapur, Thajsko, Brunej, Vietnam, Laos, Myanmar, Kambodža), které jsou seskupeny do Sdružení států jihovýchodní Asie ASEAN (Association of Southeast Asian Nations). Další důležité kritérium kampaně říká, že druhy zvířat, jichž se týká, musí být zapsány v Mezinárodní knize ohrožených druhů v kategorii „ohrožený“ nebo „kriticky ohrožený“.

Kromě druhů zvířat vyjmenovaných v šedém bloku na této straně zoo chová i další vzácné druhy, které jsou také zapsány v Mezinárodní červené knize, ale „pouze“ v kategorii „zranitelný“ levhart obláčkový, medvěd malajský, panda červená, kakadu molucký, korunáč vějířový, karetka novoguinejská a mnohá další.

Do kampaně zoo zapojí návštěvníky…

Ústecká zoo počítá v průběhu kampaně se zapojením nejen svých návštěvníků, ale také škol. Pro návštěvníky budou od 3. do 11. března připraveny „Jarní prázdniny v zoo“, kdy v areálu vyrostou stanoviště s informacemi, pohybovými aktivitami a soutěžními otázkami kvízu zaměřenými na probíhající kampaň. Každý účastník bude na závěr odměněn drobným tematicky laděným dárkem.

Na Mezinárodní den Země bude 21. dubna program zaměřen na téma kampaně a zapojí se do něj děti všech typů škol.

Víte, co je zoogeocaching? Spočívat bude v založení kampaňové „kešky“, po které pátrají milovníci této dobrodružné aktivity. K dispozici bude i cestovní cache s cílem dostat se z místa v ústecké zoo do místa konání 28. výročního zasedání EAZA v září 2012, do rakouského Innsbrucku, kde bude kampaň slavnostně ukončena. Hrát budou moci návštěvníci zoo od února do září.

Soutěž o nejvtipnější text na webových stránkách zoo „Doplňte bublinu“ proběhne od června do srpna. V září se uskuteční v pavilonu exotária výstava nejzajímavějších výroků.

Již nyní mohou návštěvníci zahrady najít stanoviště se základními informacemi doplněné trojrozměrnými exponáty a přírodninami. Informace o kampani jsou k dispozici nejen na www.zoousti.cz, ale také na vzdělávacích panelech umístěných v zoologické zahradě.

…a děti od mateřských po střední školy

„Aktivity pro školy jsou rozděleny podle věkových kategorií dětí a jednotlivých typů škol. Pro mateřinky je potřeba vždy vymyslet něco jednoduchého. Proto se nám daří pavilon exotária plnit výtvarnými dílky nejmenších dětí. S některými mateřskými školami máme už stabilní spolupráci. Podílejí se třeba na zdobení vánočního stromku v zoo. Pro tuto kampaň jsme pro ně vyhlásili výtvarnou a tvůrčí dílnu „Tajuplný prales aneb Pohádka o princezně Saole“. Za použití libovolného materiálu mají vyrobit strom s obyvateli jihoasijského pralesa. Všechny výrobky budou od 21. dubna vystaveny v pavilonu exotária u příležitosti Mezinárodního dne Země,“ popisuje zkušenosti s mateřskými školami a novinkami pro ně Věra Vrabcová.

Zoo vyhlásila také projektové dny pro školy Ústeckého kraje na téma kampaně. Děti si samy připraví informační stanoviště formou posterů, prezentací, soutěží, vhodných aktivit a podobně. Projekty představí veřejnosti v areálu zoo rovněž 21. dubna během Mezinárodního dne Země. „Šest let spolupracujeme s ústeckou ZŠ Vojnovičova, ZŠ Svážná v Mostě, ZŠ v Krupce a ZŠ Buzulucká v Teplicích, kde pracují opravdu nadšené učitelky. Počítáme, že se k nim ještě tak dvě tři školy přidají a vznikne sedm stanovišť,“ říká Věra Vrabcová.

Žáci prvních a druhých tříd zde vystoupí s divadelními představeními příběhem, bajkou nebo pohádkou.

„Pro střední školy se vymýšlí soutěž nejobtížněji. Nejužší spolupráci máme se Střední školou obchodu a služeb v Keplerově ulici v Krásném Březně. Ale věříme, že téma chytne i další. Pro střední školy a odborná učiliště jsme vyhlásili soutěž o nejlepší zpracování problematiky jihovýchodní Asie v programu PowerPoint s názvem „Daleká země blízký problém“. Všechny zaslané práce budou představeny a oceněny opět u příležitosti Mezinárodního dne Země 21. dubna 2012.“

Autor: Ivo Chrástecký

24.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách Specializovaný/á prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: LeRoy - ložní prádlo, zdravotní matrace, rošty, postele, ložnicový nábytek, doplňky jako polštáře, přikrývky, povlečení, prostěradla, Požadujeme: výborná komunikace, znalost ekonomického systému "Pohoda" není podmínkou (praxe s podobnými), loajalita, vysoké prac. nasazení, znalost Excel, Word, práce s e-mailem apod., samostatnost, spolehlivost, praxe s vedením eshopu, ŘP sk.B. , Nabízíme: stravenky, Pracovní životopis zasílejte na e-mail: info@leroy.cz. Pracoviště: Petr rezek - 002, Masarykova třída, č.p. 1047, 415 01 Teplice 1. Informace: Petr Rezek, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 30 000 Kč

Úředníci jinde neuvedení Pracovník/ce odbytu. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Cíle pro danou pozici:, - Nejlepší myslitelná podpora key account managera/ account managera a oddělení , controlling samostatným a bezodkladným zpracováváním stěžejních úkolů spojených s odbytem, - Denní zajišťování fakturace zákazníkům , - Optimální komunikace se zákazníkem a udržování velmi dobrého vztahu se zákazníky prostřednictvím vnitropodnikové koordinace a souladu přilehlých odbytových oblastí, Požadavky pro danou pozici: , - Ukončené obchodní vzdělání, - Samozřejmá manipulace s běžnými aplikacemi MS Office , - Dobré znalosti angličtiny a němčiny slovem i písmem, , Nabízíme:, -smlouvu na dobu neurčitou, -smluvní plat, -služební auto, -osobni PC a mobilní telefon, -kvartalní bonus na naplnění fondu prac.doby, -stravenky, a další bonusy, V případě zájmu zasílat životopis na email marie.pohankova@selectrona.com. Pracoviště: Selectrona s.r.o., Teplická, č.p. 440, 417 23 Košťany u Teplic. Informace: Marie Pohanková, +420 417 966 720.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 800 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pracoviště: okres Teplice, Požadujeme: ZŠ, ochota pracovat, praxe na stavbě výhodou, Pracovní doba: Po - Pá 7:00 - 15:30 hodin, Hlásit se telefonicky na č. 776 877 414 Po - Pá 7 - 15 hodin. Pracoviště: Bohdan habor 001, Duchcovská, č.p. 395, 415 03 Teplice 3. Informace: Bohdan Harbor, +420 776 877 414.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 7 500 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7500 kč, mzda max. 7500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní úvazek zkrácený, Prodavač/ka pro nově otevíranou prodejnu v Teplicích na Nádražním náměstí. , Pro tuto prodejnu nutnost vyučení v oboru. Praxe, flexibilita, bezúhonnost, pracovní nasazení. Náplň práce: objednávky, příjem zboží, skladování, prezentace a oceňování zboží, práce na pokladně. , Začátek pracovní doby od 5.00 hodin. Pracovní úvazek zkrácený. V případě dobrých pracovních výsledků možnost pracovního poměru na dobu neurčitou., V případě zájmu se hlásit telefonicky Po - Pá 6-14 hod nebo e-mailem. Pracoviště: P e c u d ,výrobní a obchodní družstvo žandov 006, Nádražní náměstí, č.p. 638, 415 01 Teplice 1. Informace: Ilona Cardová, +420 417 560 761,702 197 493.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jubilantce Marii Machové je 103 let.
12

FOTO: Nejstarší seniorka v krajských domovech oslavila 103 let

Ilustrační foto
6

Zakážou u nás pomlázku? Kubera se chlubí sexuálním harašením

Geodet Vladimír Brůna: Letos nás limituje ramadán. Tím naše expedice skončí

Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ - Archeologických výzkumů v proslulém egyptském Abúsíru či Súdánu se geodet z Fakulty životního prostředí UJEP Vladimír Brůna účastní už od roku 2001.

V noci na neděli se změní čas na letní. Spát budeme o hodinu méně

Severní Čechy /ANKETA/ - V noci na neděli se změní čas. Ve dvě hodiny v noci se posunou hodinky kupředu na 03:00 a noc se tak o hodinu zkrátí.

Ústecký kraj podpoří dobrovolné hasiče až třinácti miliony korun

Ústecký kraj - Nejčastěji sbory žádají peníze pro nákup nové techniky, výstavby nových požárních zbrojnic i třeba na programy a akce prevence pro veřejnost.

Muže, který měl v Dubí odcizit šest milionů, zachytila kamera. Poznáte ho?

Dubí /FOTO/ – Krajští kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při hledání muže, kterého zachytila kamera v soukromém domě v Dubí, ze kterého zmizelo podle majitelů šest milionů korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT