Bývalý ředitel jednoho z odborů Úřadu regionální rady Severozápad Leo Steiner tvrdí, že zakázka na propagaci zrekultivovaných území byla záměrně prosazená. Již samotná zakázka za 43 milionů korun u některých kritiků budí rozpaky. Podle Steinera navíc nesplňovala kritéria pro udělení dotace.

Bývalý vysoký úředník tvrdí, že na této zakázce je vidět, jak se se zakázkami manipuluje. „Je na tom vidět, že pravidla existují, ale jsou ohýbána," prohlásil.

O peníze požádal Ústecký kraj. Během letošního roku chce za 43 milionů korun po celém Česku propagovat změnu hnědouhelnými doly poškozené krajiny. Již tuto částku mnozí označují za neúměrně vysokou. Podle Steinera ale projekt nezískal dostatek bodů při svém hodnocení. Nakonec byl prý přebodovaný, aby na peníze dosáhl. Zásah prý ale zaznamenal evidenční systém.

Ředitel úřadu Pavel Markvart ale jakýkoli nezákonný zásah do procesu hodnocení projektu odmítá. „V tuto chvíli mám ujištění, že bodové hodnocení bylo standardní," uvedl Markvart. Připustil ale, že bodové hodnocení projektu bylo opravdu poopravené. Podle něho se v tomto případě jednalo o opravu chyby. Vše je prý zaznamenáno v monitorovacím systému a není na tom nic tajného.

Ústecký kraj přidělil zakázku na propagaci rekultivovaných území poničených těžbou uhlí. Firma REMA media, jež ji získala, vznikla zhruba tři týdny před výběrovým řízením (viz rozhovor vedle). Výběrové řízení bylo vyhlášeno 5. listopadu 2011. Do obchodního rejstříku byla firma zapsána 16. 11., zakázka jí byla přidělena 7. prosince, smlouva podepsána 30. prosince.

Na zakázku nejspíše doplatila i podnikatelka Pavla Vacková, která spolupracuje s časopisem Golf. Deníku řekla, že již tři roky s Ústeckým krajem spolupracovala na PR akci, která propagovala památky v regionu v okolí golfových hřišť. Hejtmanka Jana Vaňhová jí prý slíbila v projektu pokračovat. Po přidělení zakázky prý komunikace téměř ustala. Časopis zveřejnil celostránkový propagační materiál kraje, který nakonec na vše poslal objednávku za 6 tisíc korun, což je mnohonásobně méně než běžná cena inzerce. Proto časopis další materiály vydávat nebude.

Projekt kritici spojují s náměstkem hejtmanky Pavlem Koudou. Ten má údajně vazby na lidi kolem vítězné firmy. Podle Koudy vše proběhlo v pořádku. „Samozřejmě, nikde není psáno, že když s někým kamarádím a on podniká, že by se nemohl zúčastnit výběrového řízení v kraji," tvrdí.

O co v kauze jde?
Bývalýúředník ROP Leo Steiner tvrdí, že politici zasahují do hodnocení projektů placených z evropských fondů. Naposledy přišel s obviněním týkající se propagace rekultivovaných územíÚsteckým krajem za 43 milionů korun.Úřad i kraj obvinění popírají apodávají kvůli nim trestní oznámení.