Oslavy 200. výročí bitvy, ve které byla vojsky Rakouska, Pruska a Ruska poražena Napoleonova armáda, začaly už dnes. V Ústí nad Labem jsou během odpoledne na programu bitevní ukázky, v Dlouhé ulici se uskuteční pietní akt u pamětní desky dragouna Fridricha Jordána. Večer se ozvou z výletního zámečku Větruše dělostřelecké salvy.

Hlavní část oslav ale vypukne v sobotu v Chlumci a jeho okolí. Od 9:00 se tu otevře historická tržnice, v 11:00 oslavy na náměstí slavnostně zahájí hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. "Už dopoledne bude v blízkosti Chlumce ukázka vojenského ležení, vojáci tu budou i nacvičovat," uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková. Rozpočet oslav se má pohybovat kolem pěti milionů korun, z toho čtyři dá kraj ze své kasy a jeden milion jde od sponzora, společnosti ČEZ.
Jedním z hlavních bodů sobotního programu je ve 14:00 pietní akt u chlumeckého Jubilejního pomníku. Vedle vedení Ústeckého kraje se ho zúčastní také primátoři statutárních měst v kraji, někteří poslanci a senátoři, starostové okolních měst, ale také velvyslanci Ruska, Běloruska a Rakouska a rada pro tiskové a kulturní záležitosti velvyslanectví USA.

Rekonstrukce bitvy, které by se mělo zúčastnit 350 francouzských vojáků a 450 vojáků v uniformách unie, začne v 16:00 nad obcí Přestanov. Akce je také nejdražší položkou oslav, vyjde na tři miliony korun.
Kvůli bitvě a oslavám budou od dnešní půlnoci do neděle 7:00 uzavřeny některé silnice. "Uzavírka se týká silnice 1/13 z Chlumce po křižovatku ve Varvažově. Tato část bude využita jako parkoviště pro účastníky," informoval Franěk. Místo ní budou moci řidiči v úseku mezi Chlumcem a Žďárkem bezplatně využít dálnici D8.

"Kvůli bezpečnosti bude také uzavřen vjezd do Chlumce. Dále bude uzavřena silnice z Chlumce přes Stradov k Přestanovu k samotné bitvě. Podél této silnice budou stát stánky a bude fungovat jako pěší zóna pro návštěvníky," připojil. Uzavřena bude i silnice 2/253 z Chabařovic přes Přestanov směrem na Krupku. Od velké přestanovské křižovatky směrem k Chabařovicím tu bude další plocha k parkování. Celkem by měla mít obě improvizovaná parkoviště kapacitu asi 800 míst, budou bezplatná. Uzavřeny budou i některé silnice 3. třídy v blízkosti oslav. "Pro motoristy je možná důležité říci, že silnice od Ústí přes Úžín kolem benzinky v Chlumci směrem na Teplice je normálně průjezdná," podotkl Franěk.

Součástí doprovodného programu jsou také Mariánské poutní slavnosti v Krupce, jejichž program se koná po oba víkendové dny. Na neděli chystají připomenutí napoleonských válek také v Teplicích. Začne se tu odhalením sochy cara Alexandra I., člena protinapoleonské koalice.(čtk)