Už včera v podvečer jste si mohli společně s teplickou Arkadií připomenout některé vánoční zvyky u šanovské Mušle v Teplicích. Fanfáry trubačů, živý betlém, vystoupení dětských sborů, vůně typických vánočních dobrot i výrobky z chráněných dílen přilákaly navzdory chladnému počasí hodně lidí.

Teplické vánoční trhy počtvrté

Na Zámeckém náměstí v Teplicích se ve dnech 15. a 16. prosince konají už 4. Teplické vánoční trhy, které pořádá za podpory města Teplice Lions club Teplice. Připraven je stánkový prodej s tradičním českým adventním hodováním. Chybět nebude vánoční pečivo, zabíjačkové pochoutky, ořechy v medu, trdelník, ale i svařák, medovina a vánoční punč na zahřátí. Sledovat můžete kováře, šperkaře, medaře, prodávat se bude keramika, jmelí i chvojí. Po oba dva dny bude připraven od 10 do 17 hodin kulturní program, v němž vystoupí pěvecké sbory, divadla a trubači. Nezapomeňte se zajít podívat i na dvě výstavy. Na zámku si můžete prohlédnout výstavu betlémů, v oratoři kostela sv. J. Křtitele pak výstavu keramiky Aleny Marie Kartákové s názvem Okna a domovní znamení. Regionální muzeum Teplice připravilo na 15. a 16. prosince od 14 do 17 hodin v teplickém zámku vánoční dílnu pro děti. Vstupenka do dílny je platná i na výstavu betlémů. Připraveny jsou také vánoční prohlídky v dobových kostýmech. Začínají ve 14, v 15 a v 16 hodin.

Klášter Osek

Výstava vánoční tradice, letos na téma krajky jako od babičky, pokračuje o víkendu v prostorách infocentra v oseckém klášteře.

V době od 10 do 17 hodin mají návštěvníci možnost shlédnout pletení a zdobení adventních věnců, zdobení perníčků, výrobu vánočních ozdob z přírodních materiálů, výstavu proutěných výrobků, obdivovat práci řezbáře a paličářky a absolvovat ochutnávku staročeské kuchyně. Na návštěvníky čeká také oblíbené hledání „Ztracených pohádek".

Trhy na farmě ve Fojtovicích

Občanské sdružení Za obnovu Fojtovic pořádá i letos Vánoční trhy na farmě ve Fojtovicích v sobotu 15. 12. od 10.30 hodin. Připravené jsou prodejní stánky, pravá domácí zabíjačka s ochutnávkou zdarma a tradiční soutěž žáků základních škol. Budete mít možnost svézt se na traktoru a na koni i obdivovat živá zvířátka.

Koncert sboru v ModlanechTřené vanilkové cukroví

Přátelé Modlanska připravili na sobotu 15.12. od 16 hodin adventní koncert v Kostele sv. Apolináře v Modlanech. Vystoupí pěvecký sbor Audite Silete z Bohosudova pod vedením sbormistrině Vlasty Holíkové.

Na závěr je pro návštěvníky připravena lahodná káva a domácí vánočka. Vstupné je dobrovolné a bude z něho hrazena oprava kostela sv. Apolináře.

Botanická zahrada v Teplicích připravila pro návštěvníky Vánoce v botanické zahradě. Výstava vás svátečně naladí zajímavou výzdobou a malým „okénkem" do tradic a zvyků našich, ale i světových. Ve dnech 15.. 16. 12. vždy od 10 do 17 hodin si s pracovníky botanické zahrady vyrobíte vlastní originální vánoční ozdoby.

Zámek Duchcov

Naturcentrum Teplice, Robert Douša & Ála huť z Nového Boru a správa zámku v Duchcově pro Vás připravili prodejní výstavu adventních věnců a výrobků z lesního skla, která připomene kouzlo Vánoc v zámecké konírně. Bude se podávat pravý vánoční punč, rozzáří se adventní věnce a budete se moci seznámit s technikou tradiční výroby historického skla. Otevřeno je v sobotu 15. prosince od 10:00 do 16:00 hodin, v neděli 16. prosince od 12:00 do 18:00 hodin, vstup je volný. V neděli 16. prosince bude adventní výstava zakončena vánočním koncertem ve Valdštejnském sále zámku, který pořádá KC Duchcov. Můžete se těšit na Českou mši vánoční J. J. Ryby v podání Děčínského pěveckého sboru.

Koncert v Krupce

V neděli 16.12. se od 16.00 hodin v bazilice Panny Marie Sedmibolestné v Bohosudově koná Adventní koncert Biskupského gymnázia, Základní školy a Mateřské školy Bohosudov. Vstup je volný. (OT)