Celníci s policisty ve společném vyšetřovacím týmu pod krycím názvem Brandt rozsáhlé podvody zastavili.

Severočeští celníci působící v Libereckém a Ústeckém kraji měli na začátku vlastní operativní informace, které naznačovaly, že dochází k nelegálnímu pašování cisteren plných nezdaněné nafty.

Již začátkem roku 2012 zahájili celníci trestní řízení kvůli nelegálnímu dovozu minerálních olejů. Během července případ předali kriminalistům.

V hledáčku bylo šest osob, které udělaly vše pro to, aby jim bylo sděleno podezření ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Společná akce

Podklady byly natolik závažné, že kriminalisté spolu s celníky vytvořili společný pracovní tým pod krycím názvem Brandt.

„Tento tým svým zásahem ukončil rozsáhlou trestnou činnost skupiny osob při obchodování s minerálními oleji, cigaretami a alkoholem. Podezřelí prostřednictvím firem na Liberecku a v Praze krátili spotřební daň a DPH. Jako plátci daně nepřiznali a nezaplatili daň. Využili klasického triku. Kapalinu, která slouží jako pohonná hmota, vydávali za formovací olej „G25", který dovezli ze zahraničí jako produkt nepodléhající spotřební dani," uvedl mluvčí ústeckého celního ředitelství Jiří Nejedlý.

Miliony litrů

Nejednalo se o maličkost, protože jenom od poloviny ledna do listopadu tohoto roku bylo do České republiky dovezeno nejméně 3 390 000 litrů minerálních olejů.

Cisterny s minerálními oleji směřovaly po vstupu na území ČR do různých opuštěných průmyslových areálů. Podle Nejedlého se cílem podvodného dovozu stala naposledy hala areálu Českých drah na Děčínsku.

Zde bez dalších úprav docházelo k výměně tahačů k cisternovým návěsům.

Z oleje byla nafta

Na místech, jako na Děčínsku, docházelo k zázraku: Z formovacího oleje se stala nafta. Cisterny dál putovaly na čerpací stanice v Ústeckém kraji a Středočeském kraji i na další místa v tuzemsku jako motorová nafta.

Stačilo k tomu málo: „Před příjezdem na místo určení docházelo k označení cisteren tabulkou ADR (Evropská dohoda o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí) s kódem motorové nafty. Po silnicích proto jely cisterny, v nichž se z formovacího oleje rázem stala řádně zdaněná motorová nafta.

Podstatu podvodu chtěli pachatelé skrýt za fingovaný vývoz výrobku formovacího oleje „G25" na nefungující slovenskou firmu.

Čili slovenská firma, která měla být fiktivním příjemcem cisteren, měla zakrýt skutečný účel použití prodej nafty bez zdanění. Tím byl způsoben českému státu daňový únik na spotřební dani a DPH ve výši nejméně 58 milionů korun," dodal Nejedlý.

Zátah skončil tím, že na tři z šestice obviněných byla uvalena vazba. Policii se podařilo zajistit majetek pro případnou náhradu škody: nemovitosti, nákladní auta a finanční prostředky na účtech.

Nenadálá prémie

Když začala rozsáhlá razie prohlídkou podezřelých objektů a pozemků, bylo v katastru města Liberec zjištěno, že v jednom objektu je zcela funkční linka na nelegální výrobu cigaret.

Při razii policistů a celníků byla linka v plném provozu. Obsluhovalo ji několik osob. Nejedlý k objevení tajné továrny na cigarety uvedl zajímavé detaily:

„Zajistili jsme 5 690 000 kusů nezdaněných cigaret a 20 tisíc kilogramů tabáku v různých stádiích úpravy, včetně obalového materiálu, a také 11 217 litrů nezdaněného alkoholu různých značek."

Státu byla způsobena škoda na dalších poplatcích nejméně 52 milionů korun. Dá se předpokládat, že škoda na daních bude ještě vyšší.

Červené LM

„Když musela obsluha zastavit linku, ve stroji zůstaly ještě připravené krabičky cigaret značky LM v červeném provedení. Pokud si je někdo za levnější cenu koupil nedávno v nějaké večerce, možná kouřil cigarety vyrobené na Liberecku," dodal Nejedlý.

V nedalekých Vratislavicích nad Nisou v jednom objektu při zátahu policisté a celníci objevili pobočný sklad tajné továrny na výrobu cigaret.

Do výrobní linky tam byly připraveny cigaretové filtry, cigaretové papírky, celofány a další drobnosti, bez kterých se výroba cigaret neobejde.