SOBOTA:
Chcete se podívat do minulosti hudebních nástrojů a baví vás archeologie? Pak přijďte na teplický zámek na již druhou akci věnovanou mezinárodnímu dni archeologie. V sobotu od 10 do 15 hodin na vnitřním nádvoří teplického zámku na vás a vaše děti čeká bohatý program: dílna nejen pro děti, hraní na pravěké hudební nástroje, tvoření štěrchátek, chrastítek a bubínků, pečení pukanců, stavění příbytků, hledání archeologického materiálu v sondě. Vstup zdarma.
--------------
Do Duchcova dnes můžete na akci nazvanou Haló, tady duchcovské nádraží. Spolek pro Duchcov se snaží zachránit budovu starého duchcovského nádraží, ze kterého bylo v historii provedeno první telefonické spojení v Českém království. Tady je program: 13:00 a 14:45 – komentované prohlídky bývalého depa, skladiště a výpravní budovy (železniční přejezd u rybníka Barbora), 13:00 až 15.45 – výstavy starých fotografií, plánů s tematikou duchcovského nádraží a z minulosti města „Ve dvoře", ve vagonu u starého nádraží a v Baráčnické rychtě (Nádražní ul.), 16:00 (tamtéž) – setkání železničářů a pamětníků starého nádraží. Na náměstí Legií výjimečně otevřou bývalý Klub železničářů s modelem nádraží. Vydána je nova pohlednice a jízdenka. Bude připraven i malý dětský koutek.
Věděli jste že…
- z budovy starého duchcovského nádraží bylo 10. 4. 1881 uskutečněno první telefonické spojení v na území Království českém? (Stalo se tak ve stejném roce, kdy jej Alexander Graham Bell vystavil na Mezinárodní výstavě elektřiny v Paříži);
- příští rok, 18. července, uplyne 150 let, kdy tudy projel první vlak? (Stalo se tak v roce 1867, kdy byla v New Yorku uvedena do provozu první nadzemní železnice v USA);
- v 70. letech 19. stol. vznikly Duchcovsko-podmokelská dráha a Pražsko-duchcovská dráha? (Oba názvy ukazují na důležitost Duchcova jako železničního uzlu);
- z důvodu nepostačující kapacity bylo již r. 1898 nádraží přestaveno podle návrhu významného architekta Hermanna Rudolpha?

NEDĚLE:
Na louce pod ZŠ Koperníkova v Teplicích, na šanovském sídlišti, se bude v neděli od 14 hodin konat Ratolest Fest. Připraveny budou soutěže a hry pro celou rodinu. Součástí odpoledne bude drakiáda. Programem bude provázet Jirka Balda z Divadélka Uličník.
---------------
Šanci má každý, jen ji využít. Pod tímto sloganem proběhne v neděli a také ještě v pondělí v teplickém domě kultury regionální veletrh středního vzdělávání ŠANCE 2016. Na akci, na jejíž organizaci se podílí Úřad práce ČR, se představí přes 20 státních i soukromých středních škol. Jejich zástupci poskytnou zájemcům podrobné informace o své činnosti a o možnostech studia a všech oborech, které otevřou ve školním roce 2017/2018. Veletrh mohou zájemci navštívit první den konání mezi 12.00 – 18.00 hodinou, druhý den pak mezi 9.00 – 16.00 hodinou.
Přehlídky se zúčastní 8 škol z Teplic a 17 škol z Ústeckého kraje. Právě osobní kontakt se zástupci těchto vzdělávacích zařízení nabízí zájemcům jedinečnou šanci zorientovat se ve vzdělávací nabídce škol a rozhodnout se nakonec pro tu pravou. Pro návštěvníky budou připravené informační materiály, dozvědí se, jak náročné je studium na konkrétní škole, jak probíhá přijímací řízení, jaké jsou možnosti ubytování, stravování nebo třeba mimoškolní činnosti.