Nejinak tomu bude ve středu dopoledne, kdy řidičům budou rozdávat zamračené a nebo smějící se autíčka žáci v Novosedlicích.
Nepříjemný trapas čekal včera dopoledne na řidiče, které zastavila v Buzulucké ulici kvůli rychlé jízdě policejní hlídka. Na neukázněné řidiče čekalo kromě vysoké pokuty a trestných bodů i pokárání od školáků.
„Šoférům, kteří dodržují dopravní předpisy, děti dávají samolepky s usměvavým autíčkem, hříšníci od nich dostanou obrázek zamračeného automobilu,“ uvedla Ilona Novotná, mluvčí teplické policie, která zároveň působí jako preventista. Policie akci připravila ve spolupráci s Českou pojišťovnou.

Když pokárá dítě dospělého

Přímá reakce dětí na chování motoristů je podle psychologů velmi přesvědčivá a řidiče tak motivuje k bezpečné jízdě. Tento projekt si také vybrala Evropská charta bezpečnosti silničního provozu, jejímž cílem je snížit do roku 2010 počet obětí dopravních nehod v zemích Evropské unie na polovinu. V rámci této iniciativy Evropské komise už Česká pojišťovna působí se svými projekty Gentleman silnic (společně s PČR) a Bezpečné město (společně s Ministerstvem dopravy BESIP).
Největší závodník včera proletěl okolo školy rychlostí 59 km za hodinu, což je na třicítce poměrně unikát. „Během úterní akce bylo zkontrolováno 35 aut. Policisté udělili 10 pokut v částce 10 tisíc korun. Děti rozdaly 10 zamračených a 25 usměvavých autíček, navíc dostali řidiči dětmi namalovaný obrázek. Školáci si po akci odnesli domů reflexní vestu pro rodiče a sami dostali pexeso s dopravními značkami,“ řekla ke včerejšímu prvnímu dni akce Jezdíme s úsměvem na Teplicku Ilona Novotná, mluvčí policie.
Na projektem má patronát Evropská unie. „V jejich členských státech na silnicích každý rok zahyne 50 tisíc lidí. Česká republika se na této statistice podílí zhruba počtem 3000 obětí,“ uvedl Václav Bálek, mluvčí České pojišťovny, která akci Jezdíme s úsměvem sponzoruje.
Akce probíhá po celé republice, takže se s dětmi na silnici v reflexních vestičkách můžete potkat i v jiných částech regionu.