VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUÁLNĚ: Rozhovor s politologem

Ústecký kraj - Politolog Zdeněk Zbořil je znám kritikou velkých politických stran na obou pólech politického spektra. Se skepsí se dívá i na právě probíhající krajské volby.

17.10.2008
SDÍLEJ:

Politolog Zdeněk ZbořilFoto: DENÍK/Archiv

Z toho, jak jste dosud hodnotil předvolební boj, lze říci, že krajské volby jsou unikátní. Představují něco jako krajská povstání, ve kterých jde o to, kdo ovládne hejtmanské hrady, a se získanou silou potom svrhne pod tlakem zdola nemilovanou Topolánkovu vládu?

Ano. Zuřivost kampaně to naznačuje. V krajských volbách se objevovala hesla a témata celostátního politického charakteru jako při parlamentních volbách. Naznačovalo to, že v krajských volbách jde vlastně o Topolánkovu vládu, čili zda zůstane křehká nadvláda ODS.

Je avizovaná nízká účast voličů. Lze obraz právě končící volební bitvy shrnout do tohoto obrazu: Do voleb jdou semknuté falangy skalních přívrženců komunistů, ODS a brčálově zelených. A menší oranžová skupina věrných sociálních demokratů?

Ano. Nízká účast naznačuje, že volby jsou skutečně do značné míry založené na falanze, na kmenových voličích, na věrných.

Nejdůležitější nakonec budou nerozhodní voliči, kteří se přidají spíše k levici?

Ano. Většina argumentů ve volbách je zcela plochých, populistických, nemají skutečný smysl. Jsou určeny jen na letmý pohled a povšechný pozitivní dojem. Pro nerozhodnuté voliče bude dojem důležitý.

Řekl jste, že se vám líbil slogan ODS "Náš kraj, můj domov". Proč?

Je to vlastně protipražsky orientované vyjádření. Slogan nemusí být inteligentní, hlavně jde o zapamatovatelnost. U sloganu jde vždy o maximální zjednodušení. To je předpokladem úspěchu v předvolební kampani.

Hesla ČSSD si nelze zapamatovat?

Slogany typu Zrušíme poplatky u lékaře, Zastavíme zdražování, Zabráníme školnému, si nezapamatujete, jsou příliš jednostranné. Ale pokud jste sociálně orientován spíše na obavy z budoucnosti, zůstává po nich vůči ČSSD kladný pocit. A o to jde.

Malá uskupení voliče lákají tím, že jsou sice malí, ale zastanou se jich. A potom tu jsou Severočeši.cz, hlásající, že zatím, co všichni dosud kradli a hrabali pod sebe, oni vše rozdají lidem do potřebných projektů po celém kraji. Doufají, že přitáhnou ty, kteří nevěří už ničemu a nikomu. Lze volby v Ústeckém kraji takto popsat?

Bohužel, je to přesný obraz ústeckokrajských voleb. Lidé nevědí koho volit. A velmi dobře z těchto negativních pocitů bude profitovat KSČM – a to nejen na Ústecku. S velkým napětím proto čekám na výsledky voleb v České Lípě, která patří do Libereckého kraje.

Nevypadá volební klání v Ústeckém kraji na velkou bitvu mezi ODS a ČSSD?

U velkých stran jako je ODS a ČSSD nejsou velké rozdíly v ničem, protože obě strany mají v podstatě stejný program, jenom ho jinak nazývají. Rozdíl mezi nimi se téměř smazává. Jsou to strany plné lobbyistů, v podstatě se stávají stranami amerického typu. Mezi republikány a demokraty není také velký rozdíl. Pokud získají v krajských volbách sociální demokraté převahu, tak to bude proto, že ODS se za krátkou dobu, co jsou ve vládě, nezískala sympatie lidí.

Mohou za to reformy, zvláště ve zdravotnictví a v sociální oblasti?

Určitě. Každá reforma omezující sociální výhody vyvolá zcela automaticky nevoli u sociálně slabší části obyvatelstva. ODS byla volena v posledních parlamentních volbách na protest proti zklamání lidí z politiky ČSSD, kterou dorazil na úplné dno svou aférou Gross. Krajské volby zase mohou být signálem nespokojenosti s ODS.

Ale v krajích, a zvláště v Ústeckém, dosud byla pozice ODS silnější i v době, kdy byli u vlády tam u vás v Praze, sociální demokraté. Neztratila ČSSD na síle na severu v roce 1999, v době nešťastné hysterie kolem ústecké zdi v malé Matiční uličce? Ústí nad Labem bylo tehdy démonizováno jako město stupidních rasistů. Přitom domkáři z jedné strany Matiční ulice chtěli jenom protihlukový plot, který by je alespoň trochu odstínil od nepořádku a hluku na protější straně ulice, kde bydleli neplatiči. Nebyla tato aféra klíčová?

Pro občany určitě. ODS získala velké sympatie ve všech městech, kde jsou větší romské komunity, protože sociálně demokratická vláda selhala. Neuměla ukázat pravý stav věci a neuměla nemilosrdně populisty, kteří z toho dělali rasistický problém, odsoudit. Lidé to cítili jako zradu vlády a slabost sociálních demokratů v regionu. Proto je logické, že před těmito volbami se objevila opět proticikánská karta, když představitelé ODS slibovali, že zatočí se zneužíváním sociálních dávek.

Setkal jsem se před volbami velmi často s lidmi, kteří nevěděli koho mají volit. Manželka to vyřešila originálně. Lidem z rodiny a známým, kteří nechtěli volit, protože nevěděli koho, vybrala jednu stranu, která se jí líbila, a nažene je k volbám. Žádné flákání, půjdete volit tuhle stranu a šmytec. Nevyplývá z toho, že o volbách vlastně rozhodnou především ti, kteří nepřišli volit?

Pokud klesne volební účast pod 40 %, zcela určitě. Fenomén bezmoci je ve volbách stále krizovějším faktorem. Je důsledkem současného vývoje demokracie. Lidé mají pocit, že nemohou nic ovlivnit, protože vše je již dopředu rozehráno lobystickými skupinami propojenými napříč všemi stranami. Takže je vlastně jedno, koho zvolíte, protože karty jsou stejně dopředu rozdané. Takový pocit mají lidé i dnes.

Povolební koalice vlastně výsledky voleb nulují?

Sice výsledky voleb přímo nenulují, ale vytvářejí prostor pro dohody, které nemají se zájmy občanů nic společného. Kulantně řečeno jednají tak, aby si příliš navzájem neškodili. Lze to vždy vysvětlit jako pragmatickou nutnost. My dole na kraji či v obci děláme reálnou politiku. Proto zájmy ODS a ČSSD nebo ČSSD a KSČM, ale také i ODS a KSČM jsou u nás v obci, v regionu, stejné - zdůrazňují. Nesmíme zapomenout, že členové všech stran se dnes musí uživit v rámci kapitalistického systému, jsou tedy na stejné lodi. I člen KSČM musí být zdatný kapitalista, aby nejedl k obědu jen čínské instantní polévky za čtyři koruny.

Znamená to, že koalice jsou možné mezi kýmkoliv?

V zásadě ano, protože koalice znamená moc, tedy přístup k funkcím, penězům, informacím, tedy opět přístup k moci. Skutečné nepsané dohody jsou uzavřeny již před volbami a aktualizují se podle reálného výsledku. Vyústěním ostré předvolební kampaně proto mohou být nakonec i velké koalice ODS a ČSSD. Dosud fungovaly ve čtyřech krajích – v Libereckém, Karlovarském, Ústeckém a ve Zlínském. Ale také jsem slyšel od lidí z vašeho kraje, že Foldynovo křídlo v ČSSD prosazuje spolupráci se Severočechy.cz, pokud budou mít dostatek hlasů. Pokud se Severočeši neprosadí, potom opět naváží spolupráci s ODS. Čili jednalo by se o zcela pragmatické počítání v jaké koalici by byla síla. Obecně lze říci, že ČSSD nemá ODS co vyčítat.

Je nějaký příklad ze severu Čech, že volby nemusí mít nic společného s realitou?

Například těžba uhlí a boj o záchranu Horního Jiřetína. ČSSD a ODS a samozřejmě i Zelení se staví jako ochránci Horního Jiřetína proti těžbě uhlí. Přitom jde jen o populistickou pózu. Nikdo nikoho nemusí chránit. Dnes jsou zákony tak silné, že pokud majitel nebude chtít prodat svůj pozemek a dům soukromé těžební uhelné společnosti, tak na tom místě nikdo těžit nebude. Souhlas majitele pozemku je nepřekročitelný. Horní Jiřetín není před čím chránit. Jde o populismus, limity těžby jsou z tohoto pohledu anachronismem. Je snad boj za Horní Jiřetín, do důsledku vzato, projevem nedůvěry politických stran k českým zákonům, které jejich poslanci schválili?

Zelené jste v posledních poslaneckých volbách považoval za trojského koně intelektuálů a drobných podnikatelů. Jaká je situace dnes?

V posledních parlamentních volbách Zelení propadli v ekologicky nejzatíženějších okresech severu Čech, měli většinou počet hlasů pod celorepublikovým průměrem. Nadprůměr měli jen v pražské oblasti - ve Středních Čechách, a což je ještě zajímavější, v Libereckém kraji. Na Liberecku, zvláště v horách, nejsou problémy s životním prostředím. Naopak hory v Libereckém kraji jsou turistickým lákadlem. Zelené podpořili spíše intelektuálové a drobnější podnikatelé, nebo obecně řečeno, intelektuálnější opozice.

Čili zelené volí spíše opozice, která nechce ani ODS ani ČSSD, natož KSČM?

Ano.

Není to podobné se Severočechy.cz?

Do jisté míry ano, ale Severočeši nejdou do voleb s pomocí neurčité nic závazně neslibující zelené ekologické ideje, ale marketingově. Říkají agresivně: my vám dáme to, co vám zatím ČSSD ani ODS nedali. Vyzkoušeli si, že to funguje, při komunálních volbách v Mostě, kde tehdy vystupovali ještě jako Sdružení Mostečanů Mostu. Projevilo se to v jejich až neuvěřitelném volebním výsledku.

Myslíte tím Chánovskou aféru?

Také. Tehdy v Mostě v Chánově byly prohlášeny volby za neplatné. Musely se opakovat kvůli nepřiměřené agitaci. Bylo to především kvůli negativní popularitě Chánova. Chánovský případ je ojedinělý ve vysoké preferenci jednoho volebního sdružení, které získalo více než 90 % voličů. Uměli je oslovit. Tehdy jsem zodpovídal na vaší otázku, zda Sdružení Mostečanů Mostu voliče neuplácelo. Řekl jsem, že to byla kuponová privatizace v malém. V kuponovce byl příslib, že můžeme mít profit z fabrik. V Mostě byl příslib v loterii a různých výhodách, že na předvolebních mítincích lidé mohli vyhrát auto, kolo či počítač a děti budou jezdit tramvají do školy zdarma. V Chánově byl tento jev pouze více viditelný než jinde, a díky prostředí i daleko více pod drobnohledem.

ODS i ČSSD mají Severočechů plné zuby. Považují je za populisty. Než budou sečteny hlasy nemají jistotu, zda Severočechům jejich taktika přinese silné volební zisky. Je obava oprávněná?

Myslím, že není. Podívejte se jak dlouho jsou na scéně Zelení a prosazují se jen s odřenýma ušima. A přitom se tváří andělsky, zatím, co Severočeši.cz říkají jasně: děláme politiku, abychom se dostali na hejtmanství a usedli tam a začali lidem rozdávat. Je to velmi neotřelé, ale voliči jsou až příliš konzervativní. Hlavní boj bude podle mého mínění mezi oranžovým a modrým slonem.

Projeví se ve volbách vliv velkých kauz?

Aféry typu Kubice, Čunek a Vesecká mohou uškodit ODS, ale to jsou témata celostátní a prakticky již zapomenutá. Ovlivní spíše náladu mezi lidmi, než aby měly praktický dopad v krajích. Znepokojivé je, jak Čunek politik útočil na soudce. To je nebezpečný trend, snaha ovlivňovat soudcovskou nezávislost. Teď si spíše vrazili velkou sekyru do zad ODS s vydíráním, tedy s aférou exposlance Moravy, a stejnou sekyru zatnulo Paroubkovi do zad střílení mezi jeho kamarády na autogramiádě.

Vzpomněl jste Kubiceho. I v souvislosti se zastřelením Kočky mladšího na Paroubkově autogramiádě padlo jeho jméno. Myslíte, si že se Kubiceho aféra s jeho zprávou o propojení politiky a zločinu udrží na mediálním výsluní?

Vrací se stále jako poučení. Kubice před parlamentními volbami přišel se skandálním materiálem proti ČSSD. Proto je Kubice pro ČSSD stále živé téma, na které nemohou zapomenout.

Ale Kubice nakonec od policie odešel. Jak si to vysvětlit?

Přísloví říká: Panská láska po zajících skáče. Kubice splnil svůj úkol a potom již byl Langrovi nepohodlný, protože stále byl pod drobnohledem ČSSD. Byl by permanentně na oranžové mušce. Proto musel odejít.

Čekalo se, že se objeví s příchodem krajských voleb nějaké informace Kubiceho typu, ale byl poměrně klid. Žádná superaféra se v našem regionu nekonala. Nanejvýš, že exředitel chomutovského zooparku a zelený poslanec Přemysl Rabas měl nepořádek v adminstrativě, scházely v evidenci tisíce ujetých kilometrů a někomu pronajal byt v domě zooparku zadarmo a někoho zfackoval. Proč byl takový klid?

Jak jsem řekl, ODS a ČSSD nemají prakticky odlišná témata, jednají obdobně, obranné mechanismy mají stejné. Pokud se objeví problém, nejrozšířenější je poukázat na lidský faktor. Podobně jednají i Zelení, komunisté, prakticky kdokoliv. Je to univerzální šifra. Problém v nějaké aféře nevyrůstá podle prohlášení politických stran ze stranického podhoubí, ale je to jen důsledek selhání lidského faktoru – jedince. Lidský faktor je magické zaklínadlo, používá se místo toho, aby se řeklo „běžte do p…“ Taková je politická realita.

V Ústeckém kraji vyhrála poslední krajské volby v roce 2004 ODS, kterou podpořilo 39,62 procenta voličů. Na druhém místě skončila ČSSD, které dalo hlas 15,29 procenta volebních duší. K volbám přišlo pouhých 25,37 procenta voličů. Co říká vaše křišťálová koule dnes?

Podle mého odhadu výsledky budou pro ODS a ČSSD asi velmi těsné. Když přijde k urnám 40 % voličů, bude to zázrak. Pokud se dobře umístí i Severočeši.cz, znamenalo by to, že lidé k velkým stranám ztrácejí důvěru a dávají šanci novému experimentu. Severočeši.cz proto představují ojedinělý a z politologického i sociologického hlediska velmi významný fenomén. Ať pro ně volby dopadnou jakkoliv, analýza jejich volebního boje a volební výsledky budou nejen pro akademickou obec zajímavým studijním materiálem.

Autor: František Roček

17.10.2008
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 80 Kč Pracovníci ostrahy, strážní Bezpečnostní pracovník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vhodné i pro OZP!!!, Ostraha výrobního areálu - strážní služba, Požadujeme:, trestní bezúhonnost, spolehlivost, částečná znalost PC, certifikát strážného výhodou, V případě zájmu zasílat životopis na email horalek@topsecurity.cz nebo volat na tel. č. 603 968 632. Pracoviště: Nokika s.r.o. 001, Pod Dolní drahou, č.p. 87, 417 42 Krupka 1. Informace: Jaroslav Horálek, +420 603 968 632. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů), pomocní kuchaři Kuchař-číšník. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Biorestaurace Zahrada - zaměření na zdravou výživu Kombinovaná pozice. V kuchyni do 10:30 a poté opět od 13:30 či 14:00 hod. Pracovní doba 7-15.30 a 7.30-16 hod. Doba určitá (1 rok) s možností prodloužení., Zaměstnanecké výhody - roční bonusy, stravování, školení., Hlásit se telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: C 111 s.r.o., Dubská, č.p. 356, 415 01 Teplice 1. Informace: Lucie Beyerová, +420 774 321 005. Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 13 500 Kč Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Švadlena bytového textilu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný Ihned., Práce lze vykonávat i z domova (výhodou vlastní šicí stroj), V případě zájmu se hlásit na prodejně Po - Pá od 9,30 - 17,30 hod nebo telefonicky na tel: 725 886 402 -prodejna nebo 603 448 006. Pracoviště: Ing. jaroslav lorenc - bytový interiér, Masarykova třída, č.p. 2416, 415 01 Teplice 1. Informace: M. Lorencová, +420 603 448 006. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 24 810 Kč Učitelé odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) Učitel/ka odborného výcviku - obor Zahradnické práce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24810 kč, mzda max. 28650 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Zaměření zahradník, florista - úplné střední odborné vzdělání s maturitou nebo střední odborné vzdělání s výučním listem , Praxe v oboru minimálně 3 roky, Doplňkové pedagogické studium (možnost doplnit i po nástupu), Splnění podmínek zákona 563/2004, §3 a §9 odst. 5, Vítána předchozí praxe ve školství, Své nabídky včetně životopisu pošlete na sekretariát Střední školy stavební a strojní Teplice, p.o., Fr. Šrámka 1350, 415 02 Teplice nebo e-mailem: kveta.kasparova@ssstavebni.tce.cz.. Pracoviště: Střední škola stavební a strojní, teplice, příspěvková organizace 001, Tyršova, č.p. 1319, 419 01 Duchcov. Informace: Květoslava Kašparová, +420 417 813 221.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žernosecké vinobraní 2018, den druhý.
35

FOTO: Žernosecké vinobraní nalákalo na tradice a Koláře

Vyrobili si káry a dali si dostaveníčko v na kopci v Háji u Duchcova.
84

FOTO: Závodu kár v Háji u Duchcova se nevyhnuly karamboly

AKTUALIZUJEME

Fabienne lámala stromy, zastavila vlaky a nadělala spostu práce energetikům

Ústecký kraj - Studená fronta Fabienne, jež s sebou přinesla silný vítr, zasáhla Českou republiku v neděli večer.

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 22. až 23. září 2018.

Meteorologové varují před silným větrem. Na horách může mít sílu orkánu

Česko v neděli a pondělí opět zasáhne silný vítr, který na horách může dosáhnout i síly orkánu. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Vítr může podle ústavu strhávat stromy nebo i auta a střechy domů. V části republiky působil vítr škody již v pátek a noci na dnešek.

Do Ústí se sjede světová špička neurochirurgie

Ústecký kraj /ROZHOVOR/ – Primář neurochirurgie Martin Sameš pracuje v krajské nemocnici 30 let.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT