Přitom dětem a mladistvým škodí alkohol i cigarety neporovnatelně více než dospělým. Děti mají podstatně méně odolný organismus, proto u nich mnohem rychleji vzniká závislost. Vyšší je také riziko úrazu.

„Děti často nevědí, jak na ně drogy zapůsobí, proto je testování stylem pokus – omyl příčinou častých úrazů,“ vysvětluje Karel Nešpor, primář oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice. Dostanou-li se nikotin a alkohol do těla dítěte, jehož mozek se stále vyvíjí, mohou rovněž snižovat schopnost učení – jak při nabývání vědomostí, tak schopností.

Pití a kouření dětí je navíc ekonomickou katastrofou pro celou společnost. „Pokud začne člověk kouřit ve třiceti, rakovinu dostane dejme tomu v padesáti nebo šedesáti. Když ale začne už v jedenácti, onemocnět může v produktivním věku, což je strašné i po ekonomické stránce,“ vysvětluje Karel Nešpor.
Řešením by podle něj bylo přehodnotit styl výchovy dětí. Konkrétně jasně stanovit zákazy, ale zároveň by rodiče měli být i dostatečně vřelí, ochotní s dítětem mluvit a schopní s ním řešit problémy.
Problémem je i přístup prodejců. Jak vyplynulo z testu Deníku, může si nezletilý koupit alkohol v každém třetím obchodě, cigarety sežene pak v každé druhé prodejně. Testováno bylo přes 170 prodejen v celé České republice.

Reakce z regionu

Požívat alkohol a kouřit cigarety je povoleno od osmnácti let. Na Teplicku však zřejmě nenajdete moc čtrnáctiletých dětí, které by cigarety nebo alkohol nevyzkoušely.
“Kouřím od deseti let, dneska vytáhnu tak krabičku denně. Rodiče o tom vědí, ze začátku mě tvrdě trestali, teď dělají, že to nevidí,“ vypráví třináctiletá Jana z Bíliny. „Já kouřím zhruba tak dva roky, sem tam si dám víno s kolou. Vždycky se sejdeme v sídlišti celá parta, dáme dohromady všechny peníze a podle toho nakoupíme,“ připojuje se k vyprávění její o rok starší kamarádka.
Kde na alkohol a cigarety berou peníze? „Většinou od rodičů, řeknu si o ně, že si chci koupit nějakou sladkost, pití nebo tak. Když je nouze, zajdu za babičkou, ta vždycky něco dá,“ nevidí v získávání financí problém.
V Teplicích není těžké sehnat ani marihuanu či něco tvrdšího. Bohužel i s tímto má většina předčasně dospělých dětí zkušenost. „Občas si v partě dáme i jointa, kluci to vždycky nějak seženou od známých. Jeden joint nás vyjde tak na stovku,“ vyrukuje s další šokující informací patnáctiletý Jirka z Teplic.

Jeden varovný příběh za všechny


Z příležitostného pití se postupem stala nutnost. Na životní cestě provázel alkohol Karla dlouhé roky. Pít začal jako mladý kluk při různých příležitostech s přáteli. Postupem času se dávky zvyšovaly. „Měl jsem například velké problémy se spaním, abych nemusel jíst prášky, dával jsem si vždy před spaním dva fernety,“ vypráví. „Dnes už ale vím, že jsem si to jen sám pro sebe takto zdůvodňoval, v té době se ve mě totiž už vzbudila alkoholová závislost.“ Pil víc a víc, jeho závislost se stupňovala.

Karel nechodil do barů ani do hospod, pil doma potají. „Pít jsem musel,“ říká ke své bývalé závislosti Karel. Vše pokračovalo do doby, kdy cítil, že to už nezvládá. „Řekl jsem si, že přestanu, dal jsem si tříměsíční lhůtu. Už první měsíc jsem ale zjistil, že to sám nezvládnu,“ líčí těžké chvilky ve svém životě Karel. Rozhodl se, že se svým problémem navštíví psychiatra. „Řekl jsem mu, že jsem trochu závislý a že bych se chtěl léčit,“ pokračuje Karel. Pak prodělal tříměsíční léčbu v Bohnicích. „Učil jsem se zde myslet hlavou. Za ty tři měsíce jsem zjistil, že se dá žít i bez alkoholu,“ řekl Karel, který již čtyři roky abstinuje.

Nejhorší bylo, že zatímco pil, jeho děti dospěly. „Vůbec jsem to nezaregistroval, šlo to všechno mimo mě,“ stýská si. Jeho rodina ho však v těžkých chvílích léčby plně podpořila. Podle Karlových slov znamená účast blízkých 50 procentní úspěšnost léčby. „Lituji jen toho, že jsem se k tomuto kroku neodhodlal dřív,“ dodává.

Městská policie

Tepličtí strážníci zasahují také občas u opilých dětí. Například přes zimu, když je veřejné bruslení v Teplicích na zimním stadionu, tak hlídky obcházejí stadion a nacházejí občas partičky dětí, které mají u sebe cigarety a alkohol.
Na dva podnapilé šestnáctileté chlapce upozornil teplickou policii dispečer Dopravního podniku Teplice. Jednomu z hochů se udělalo v trolejbuse nevolno. Na místo přivolaní strážníci zjistili, že chlapci při hodování dostávali jako odměnu alkohol. Vypili každý po půl lahvi rumu a myslivce. Na místo musela přijet dokonce záchranka.

Test Deníku

Vyzkoušeli jsme několik prodejen v Teplicích, zda prodají dětem alkohol a cigarety. V některých jsme měli smůlu. Našly se ale i takové, kde dětem krabičku prodali. Použili jsme fígl s tím, že je to pro tatínka, který má sádru. Náš nezletilý figurant nezklamal. Nejvíce ochotní v tomto směru byli vietnamší obchodníci.