O prohlídku střední školy v lázeňském městě projevil zájem poté, co mu o něm vyprávěla jedna ze stážistek, kterou velvyslanectví v minulých měsících zaměstnalo. Ředitele školy to příjemně překvapilo.

„Byla to jedna z našich úspěšných absolventek. Prý o naší škole hovořila tak přesvědčivě, že pan velvyslanec okamžitě projevil zájem se sem podívat. Takže jsme mu jeho žádosti vyhověli,“ komentoval původ soukromé návštěvy Stephena Kinga v Teplicích Zdeněk Bergman, ředitel Gymnázia Teplice.

Jeho excelence přijela do Teplic s doprovodem, včetně své ochranky. Ta po jeho boku zůstávala na každém kroku prohlídky školy. Americký velvyslanec se nejprve setkal v aule školy se studenty, kde k nim nejprve promluvil a posléze při krátké besedě odpověděl na jejich dotazy.

Během svého projevu ke studentům hovořil na téma sto let česko-amerických vztahů. Popsal tři pilíře, na nichž tyto vztahy stojí. „Jsou jimi přátelství dané sdílením stejných hodnot, bezpečnost a obchodní spolupráce,“ vyjmenoval Stephen King tři základní nohy, které symbolicky pevně podpírají společný česko-americký stůl.

Ve zbytku času, který měl americký velvyslanec vymezený pro návštěvu gymnázia, si prohlédl budovy školy. V doprovodu skupinky teplických studentů zavítal mimo jiné do kaple a také se podíval do bioparku, kterým tato střední škola disponuje. Zaujala ho zejména expozice opic, pozdravil se s pštrosy i klokany a také se zastavil ve vyhřátých sklenících, kde pozoroval krokodýla či želvy.

„Je to pro chod školy zajímavé zpestření,“ hodnotil Stephen King biopark. Nadšený byl z celé školy. Na konci návštěvy si s ředitelem gymnázia vzájemně předali upomínkové dárky. Návštěva vzácného hosta zůstane ve škole uchována nejen na doprovodných fotografiích, ale také prostřednictvím zápisu do pamětní knihy.

„Pro jednotlivé zastávky jsme měli pro pana velvyslance připravený komentář ať už o historii školy, tak o expozicích. Vše samozřejmě v anglickém jazyce,“ říkal jeden ze studentů.

Ředitel školy Zdeněk Bergman se po odjezdu amerického velvyslance zpět do Prahy tvářil spokojeně. „Naši školu navštívilo už hodně velvyslanců. Ten dnešní byl ze zatím největšího státu,“ okomentoval čtvrteční odpolední návštěvu ředitel školy. Cenné na tom podle něj je, že se „pozval“ Stephen King prakticky sám, na základě kladných referencí, které o škole slyšel.