Dnes ve 14 hodin představí malí filmaři od 7 do 14 let svá půvabná díla v kině Lípa v Duchcově v rámci druhého ročníku festivalu dětské animace.

Dvě stovky školáků

V letošním roce se zapojilo do projektu 9 školních skupin, tedy celkem přes dvě stovky malých umělců ze škol v Duchcově, Krupce, Novosedlicích, Oseku či Mostu.

„Někteří již animovali druhým rokem, na filmech to je rozhodně znát," řekl předseda pořádajícího spolku Animánie Jakub Hora.

Děti také rozšířily náměty svých děl. Kromě tradičních pohádek a pověstí se vrhly do světa sci-fi, chemie a fyziky, během natáčení podnikly cestu časem do dob Rudolfa II., dotkly se i biologie a nevynechaly oblíbené animované videoklipy.

„Malí filmaři si opět vyzkoušeli základní animační techniky, jako jsou plošková a papírková animace, animace předmětů, clayanimation, vydali si i dále směrem k filmovým trikům a efektům," dodal Jakub Hora.

Projekt Animace Imaginace: Škola anihrou spojuje aktivní kreativní práci a učební látky, kterým se děti věnují ve školách. Zpracování jednotlivých témat pomocí filmové animace tak dětem umožňuje vstřebat učivo netradičním způsobem a zároveň posiluje jejich tvořivost, schopnost spolupráce a vlastní vyjádření.

Na rozšíření chybí peníze

Ve školách se tento projekt setkává s velkým ohlasem.

„V letošním roce jsme rozšířili projekt opět o další školy. Jsme bohužel limitovaní finančně, zájem byl vyšší, než jsme dokázali uspokojit," vysvětlil Hora.

„Jsme vděční Ministerstvu kultury ČR, Fondu kinematografie, grantovému programu Knauf Insulation a také městům Duchcov a Osek za podporu."

Prostředky na projekt však ubývají. „Bohužel se letos projektu nezúčastnil sponzor z oblasti energetiky, který v loňském roce projekt výrazně podpořil, stejně tak nevyslyšel naší prosbu ani kraj," povzdechl si Hora.

„I tak se ale budeme stále snažit animaci a imaginaci v regionu rozšiřovat. Důležité je, aby zůstaly dětem přístupné." (lmax)