„Podle našich zkušeností teď mohou být bez digitálního příjmu tři až čtyři procenta lidí, přičemž asi půl procenta se kvůli analogu přestane koukat na televizi úplně,“ řekl národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva.

Začátkem léta přijímalo analogový televizní signál přes 12 procent z 836.000 obyvatel kraje a ani informační kampaň nedonutila všechny ke změně.
„Jsme v Čechách a řada z nás nechává tyhle věci ráda na poslední chvíli, ale většina je připravená,“ dodal.
Někdo už má tzv. digitál vyřešen již delší dobu – využívá služeb kabelových televizí, nebo si pořídil satelit. „Máme satelit Czech Link. Vypnutí se nás tedy netýká,“ řekl Jan Růžička z Krupky.

Nejprve je třeba upozornit, že se musí rozlišovat zemský a kabelový příjem televize. Kabelová televize není závislá na příjmu televizního signálu z vysílačů.

Jaké jsou výhody digitální televize?
Výhodou digitálního vysílání je především skutečnost, že divák získá širší programovou nabídku. Signál je také mnohem více odolný proti různým vlivům počasí..

Jsou nějaké nevýhody?
Nutností ze strany diváka je pořízení tzv. set-top-boxu, který příjem digitálního vysílání umožňuje. V případě nekvalitního signálu může docházet k negativním vlivům, jako je např. tzv. kostičkování - obraz se bude rozpadat. V případě, že bydlíte v domě, kde je společná televizní anténa (STA), je pro příjem zemské digitální televize nutná její úprava.

Jakub Stejskal z Prosetic má settopbox od kabelové televize. „Máme ho už delší dobu. Digitální signál máme v kabelovce,“ dodal Jakub Stejskal.

M. ŠIMEK, M. KOŠŤÁL