Stávajícího senátora za Teplicko letos na podzim čeká obhajoba křesla. Bude to boj Jaroslava Kubery proti dalším osmi kandidátům. Společně s propagátorem kouření se o senátorský plat utká motorkář, bývalý pravoslavný kněz nebo třeba šéf fotbalového klubu či dobrovolný hasič.

Oficiální přehled zájemců o Senát je po registraci už veřejný. „Od úterý mají jednotliví kandidáti svá čísla, která jsme jim vylosovali. Pod nimi půjdou do předvolebního boje a budou je mít na hlasovacím lístku,“ uvedla Eva Michálková, která má na teplickém magistrátu senátní volby v okrese na starosti.

O přízeň voličů bude bojovat devět lidí různých profesí. Jaroslava Kuberu zná coby primátora Teplic v okrese prakticky každý. Do voleb jde i další hlava obce, Ivan Vinický z Bystřan. Kromě politiky je tento muž známý rovněž mezi příznivci hlučných jednostopých strojů, milovníka do velkých motorek v sobě nezapře.

Do Senátu chce také například ředitel Gymnázia Teplice Zdeněk Bergman, který mu šéfuje už téměř tři desítky let. Nyní hodlá tento učitel matematiky a zeměpisu dosavadní praxe využít.

Podívejte se na portréty všech devíti kandidátů do Senátu za Teplicko:

„Nastal čas nabídnout své zkušenosti vlasti. Kandiduji, abych pomohl regionu, posunul české školství a posílil Senát jako důležitý prvek našeho ústavního systému,” prohlásil Bergman.

S podporou fotbalistů může nejspíše počítat Pavel Šedlbauer. Je předsedou představenstva FK Teplice a coby manažer může nabídnout i dlouholeté zkušenosti ze sklářského průmyslu.

„Pokud vůbec půjdu k volbám, tak volím fotbal, to je jasné,“ potvrdil hypotézu o přízni fotbalových fanoušků pro Šedlbauera příznivce „žlutomodrých“ Radim z Dubí.

Podle podobného scénáře by mohl očekávat přízeň tentokrát ale od hasičů Jan Zahradníček, který na kandidátce ve svých 42 letech vystupuje jako vedoucí směny sboru dobrovolných hasičů.

Do senátorského křesla se chce posadit také bývalý pravoslavný kněz z Teplic Eugen Freimann. Proslul hlavně jako šéf samozvaného Rytířského řádu sv. Konstantina a Heleny. Případně soudem, při němž recidivista Josef Čáni líčil, že měl právě s Freimannem orální sex. Kvůli plánování vraždy na jeho osobu stál u soudu v kauze doktora Jaroslava Bartáka.

Kandidátku do plného počtu devíti přihlášených a zaregistrovaných doplňují: Tomáš Zíka, Terezie Holovská, Josef Barta.

Volby do Senátu budou na Teplicku v pátek 5. a sobotu 6. října. V roce 2012 byla v prvním kole volební účast 33% a v druhém pouze 19%. Podobný nezájem panoval na Teplicku i v roce 2006.