Zákaz platí pro všechny obchody, restaurace, hotely i internetový prodej, dosud byl zakázán prodej jen ve stáncích. Zákaz se zpřísnil i v obsahu alkoholu, dosud platil jen pro třicetiprocentní lihoviny a silnější. Prodávat se nesmějí ani míchané nápoje z lihovin. Tvrdý alkohol se nebude podávat ani na palubě letadel národního leteckého dopravce.

Důvodem prohibice je rozšíření otrav metylalkoholem i do dalších krajů, dnes se totiž objevil případ otravy také v Praze. Většina případů byla dosud zaznamenána v Moravskoslezském kraji, kde zemřelo 11 lidí.

Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu je plošný zákaz neadekvátní. Podle Potravinářské komory poškodí poctivé výrobce, a naopak posílí černý trh. Zákaz se nelíbí ani provozovatelům restaurací, ale respektují ho. Mnohé z nich zaskočil. Na prohibici si zvyká i ostravská Stodolní ulice – nejvyhlášenější centrum zábavy Moravskoslezské­ho kraje.

Za porušení zákazu hrozí až třímilionová pokuta a dočasné uzavření provozovny. Prodejci mohou být podezřelí i z trestného činu obecného ohrožení či ohrožení zdraví závadnými potravinami z nedbalosti. Pak by jim hrozili několikaleté tresty.

V Praze je ode dneška hospitalizován třicetiletý muž s otravou metanolem. Alkohol prý koupil v Praze. Stav pacienta je kritický, lékaři ho udržují v umělém spánku. Dostal speciální lék, který Česku nyní pro tyto případy věnovalo Norsko.

Česko obdrželo z Norska 85 balení léku Fomepizol, který zpomaluje či blokuje přeměnu metylalkoholu na toxické produkty metabolismu. Praha dostala 20 balení, 15 Olomouc, 20 Ostrava a dalších 30 ještě do nemocnic dorazí.Prodavačky v obchodech začaly v pátek večer kvůli prohibici vyklízet lahve tvrdého alkoholu.

V souvislosti s kauzou bylo zadrženo 19 podezřelých z Moravskoslez­ského, Zlínského a Olomouckého kraje. Policie zatím v souvislosti s otravami metanolem obvinila 11 lidí, jde především o trestné činy související s ohrožením života a zdraví a nedovoleným podnikáním. Počet obviněných se asi v brzké době rozšíří o další dva podezřelé. Podezřelých osob je osm. Mezi podezřelými a obviněnými jsou hlavně dealeři, kteří nejsou obyčejnými prodejci. Původní zdroj metylalkoholu ale policie zatím nezná.

Policie v noci na dnešek objevila nelegální stáčírnu na Novojičínsku. Další dopadenou skupinou jsou čtyři lidé z Olomouckého kraje, konkrétně z Přerovska. Tři lidé byli zadrženi a dva z nich už obviněni ve Zlínském kraji.

Stovky kontrol za posledních 24 hodin zorganizovali hygienici, obchodní a potravinářská inspekce.(ČTK)

JAK NA TO REAGUJÍ LIDÉ A HOSPODY Z REGIONU? ČTĚTE PONDĚLNÍ DENÍK!