„Je to ostuda našeho regionu. Už delší dobu usilujeme o to, aby došlo k likvidaci dolu a zkulturnění jeho okolí,“ říká starosta města Dubí Petr Pípal.
Město už má na odstranění starého dolu v Cínovci demoliční výměr a čeká, zda mu budou přiklepnuty peníze ze Státního fondu životního prostředí.
„První fází jsme prošli, věřím že projdeme i druhou. Pokud nám peníze přijdou podle plánu, do konce letošního roku se jednou provždy zbavíme velké mezinárodní ostudy,“ nechal se slyšet Pípal.

Demolice a sanace zničeného vytěženého území vyjde podle odhadu dubské radnice na zhruba 49 milionů korun. Devadesát procent z této sumy chce město získat ze Státního fondu životního prostředí, který má právě na takové případy vyčleněny peníze.
„O zakázku se bude soutěžit. Mám zkušenosti z dřívějška, že konečná částka, která bude potřeba na odstranění dolu, bude nižší než je náš odhad. Pozitivně v tomto směru zafunguje prvek soutěže a konkurence,“ myslí si starosta Pípal.

Dubí starý důl v Cínovci koupilo i se všemi pozemky. „Od roku 1991 je důl mimo provoz. Koupila ho soukromá společnost, která neplatila úvěr. Rozkradla se tam střecha, ukradli okapy apod. My jsme ho koupili předčasem od exekutora,“ sdělil starosta Dubí Petr Pípal.