Tento průzkum přišel s tím, že mírně nadpoloviční většina lidí z Ústeckého kraje včetně Teplicka považuje těžbu lithia za mírně prospěšnou pro kraj, protože může přinést peníze na jeho rozvoj i pracovní příležitosti.

Do ankety ve skupině pro lidi z Teplic a okolí se zapojilo přes 2 000 hlasujících. Anketa po nich chtěla znát názor na umístění zpracovatelského závodu v osadě Dukla u Újezdečku a na dopravu rudy pásovými dopravníky z Cínovce nad částí Teplicka.

Anketa po několika dnech přišla se závěrem, že 89 procent hlasujících je proti obojímu. A to včetně 100 procent hlasujících z Újezdečku. „Občané si tento způsob dopravy a lokalitu pro zpracování lithia nepřejí,“ shrnuje anketa.

Starosta: Naše neochota trvá, ta situace je pro nás neprůchodná

Starostové novinářům představovali anketu jako „oponentní průzkum veřejného mínění,“ což nezůstalo bez reakce ČEZu. „Realizace průzkumů je profesionální záležitost. Proto se průzkumy nedělají návodnými otázkami na Facebooku,“ vzkázal mluvčí energetiků Roman Gazdík.

Funkcionáři samospráv si sice prý kladli otázku, nakolik reprezentativní výstup jim může dát anketa na sociální síti. Nakonec ji ale vyvolali s tím, že Facebook považují za neovlivnitelné médium. Oproti tomu průzkum IBRS zadaný ČEZem považují za vágní.

Napadený průzkum ale podle ČEZu neříká nic jiného, než to, na čem se na základě dosavadních jednání shodne i se starosty: tedy že lidé v kraji lithiový průmysl spíše podporují. Tím, kde bude samotný zpracovatelský závod, se průzkum nezabýval.

Újezdeček na Teplicku, těžba lithia, průmyslová zóna pro zpracování lithia
Průzkum k lithiu na Teplicku. Může přinést práci, lidé se ale bojí o krajinu

Otázka umístění závodu je podle Gazdíka předmětem jednání se starosty. Ti si dnes ale opět stěžovali na nedostatečnou komunikaci. Starosta Dubí Jiří Kašpar označil jednání s ČEZem a Geometem za neseriózní.

Starosta Košťan se prý o plánech ČEZu a Geometu dozvídá z kuloárů, hospod a médií. „Je to za hranou drzosti,“ myslí si Tomáš Sváda, který úsilí o umístění závodu v Dukle popisuje jako boj byznysu proti ohledu na kvalitu života.

Podle hlavy Újezdečku Květoslava Koutníka plány těžařů a energetiků probudily v lidech v obci zděšení a mají vážné obavy o další vývoj lokality. „Naše neochota trvá, ta situace je pro nás neprůchodná,“ sdělil Koutník.

Starostové v tuto chvíli neplánují k věci oficiální referendum. „Pro nás by nic neřešilo,“ odpověděl Sváda s odkazem na to, že proces povolování těžby a zpracování lithia je daleko spíše v rukou státu a Ústeckého kraje než dotčených obcí.