Včera například zmizel za přítomnosti novinářů jackpot v herně Rodax v ulici 28. října v Teplicích.

Kromě odstranění agresivní reklamy se herny zavázaly instalovat kamerový systém se záznamem, po 24. hodině pouštět zákazníky dovnitř jen po kontrole a zrušit jakékoliv slevové akce na alkohol.

„Tepličtí podnikatelé naplňují svoji společenskou odpovědnost vůči městu i veřejnosti,“ říká Andrej Čírtek, sekretář Unie herního průmyslu, která pomáhala dohodu mezi městem a provozovateli heren vyjednat.

Má se jednat o opatření s reálným pozitivním dopadem na vzhled města i bezpečnost, která se osvědčila např. v Ústí n. Labem či Liberci. Omezení venkovní reklamy zlepší vzhled ulic a je prevencí proti vzniku závislosti na hře. Kamerové systémy se záznamem podle provozovatelů heren mají pomoci tomu, že v hernách nebude hrát příjemce sociálních dávek a nebudou se v nich realizovat kriminální aktivity. Bude tak zdokumentovaný pohyb lidí v hernách.

S tím ale nesouhlasí odpůrce heren Jakub Mráček z místního sdružení Pro-polis. Právě to je pro referendum, ve kterém se mají lidé vyjádřit, zda regulovat hazard v Teplicích nebo ne. „Sundavání reklam je podle mě pouze zástupná záležitost, problém heren to neřeší,“ řekl včera novinářům.

Tepličtí podnikatelé se ale vzápětí zároveň výrazně ohradili proti útokům místních aktivistů ze sdružení Pro polis. „Důvodem rušení veřejného pořádku nejsou automaty v hernách, ale alkohol prodávaný kdekoliv. V herně s kamerovým systémem nebude nikdo prodávat drogy, jak Pro-polis bez důkazů a uvedení jediného konkrétního případu tvrdí. A praní špinavých peněz je totální nesmysl, protože většina automatů je součástí centrálního loterního systému s online kontrolou finančního úřadu,“ uvádí Čírtek, sekretář unie.

A co na to občané na ulici, kteří chodí každý den okolo heren do práce a nebo večer do divadla? „Asi mi to je celé jedno. Nejsem na tom závislý, tak nedokáži říci, zda mě to ovlivňuje. Bliká to na mě stejně, jako kdyby tam bylo napsáno: Dnes nabízíme holky za polovinu,“ nechal se slyšet včera na ulici Jaromír Komárek. Dodal ale, že kdyby herny nebyly, asi by mu to nevadilo. To, že z toho má město ale určité příjmy, už nechtěl vůbec komentovat.

Aktivisté nechtějí boj proti hernám vzdát. Až seberou potřebné podpisy, předloží je zastupitelstvu města, aby regulaci heren dál řešilo.(pem)