„Odklízel jsem sníh ze střechy celé nedělní dopoledne. Už nechci zažít případ z minulého roku, kdy se to všechno sesunulo najednou. Na chodníku naštěstí zrovna nikdo nešel, protože bylo ještě brzo ráno, ale i tak to vypadalo dost hrozivě,“ vzpomíná Jindřich Janecký.


Trčí vám na střeše špičaté rampouchy a vy si myslíte, že vám musí pomoci hasiči? Tak to je omyl. Led i sníh na střeše je povinen odstranit podle zákona majitel nemovitosti. A nikterak to nezměnila ani tzv. chodníková novela. Hasiči se starají pouze o nemocnice, školy a další veřejné budovy ve městech a obcích. K soukromým objektům byste měli zavolat specializovanou firmu. A připravte si také peníze. Plošiny nejsou zadarmo.

Pokud totiž padající kus ledu někomu poškodí majetek či zraní chodce, škodu pak musí uhradit majitel domu. V případě, že rampouch někoho vážně zraní nebo v horším případě přímo zabije, hrozí majiteli nemovitosti až tři roky pobytu za mřížemi.
Nebezpečí úrazu vlivem padajícího zmrzlého materiálu ze střech si uvědomují i chodci. „Když jdu po chodníku, většinou kontroluji, zda nade mnou nevisí nebezpečné rampouchy. Chůzi pod okrajem střech se vyhýbám i proto, že chodník pod nimi bývá od kapající vody namrzlý,“ řekla na Benešově náměstí Kateřina Kratochvílová.

Jak je to se střechou a chodníkem?

Majitelé nemovitostí odpovídají za to, že jsou tyto nemovitosti v takovém stavu, aby nemohly nikoho zranit. Případná odpovědnost za škodu na zdraví tím pádem padá na vlastníky zmíněných nemovitostí, tedy i za obcemi, pokud jimi jsou. Chodníková novela, o které se nyní hodně mluví v souvislosti s likvidací sněhu z komunikací, v tomto nepřinesla žádné změny.

Novela nikde výslovně nezmiňuje, že obce musí uklízet chodníky. Vlastník chodníku jej nemusí uklízet, ale pak riskuje, že v případě nehody na takto neuklizeném chodníku bude žalován o náhradu škody.
A to se například v případě města Teplice už také děje. Na magistrátu se už objevily první stížnosti na úrazy na neuklizeném chodníku. Řešit se to bude nyní přes pojišťovnu, kde má město chodníky pojištěny.

Sníh je potřeba odstraňovat ze střech také proto, že hrozí jejich zřícení. Zejména, pokud je sněhu více než 50 kilogramů na metr čtvereční. Sníh je třeba odstraňovat především na místech, ve kterých může být nafoukaná vyšší vrstva než na ostatní ploše střechy. Je to například napojení střechy na vedlejší vyšší budovu, mezistřešní žlaby a podobně.

V takových místech může být zatížení konstrukce vyšší než na zbytku střechy. V minulých letech, kdy se pod váhou sněhu zřítilo několik střech v republice, dokonce hasiči preventivně kontrolovali větší střechy třeba na obchodních centrech v teplickém okrese.

Lidé neponechávají nic náhodě a raději sníh ze střech uklízejí. Je ale také třeba dávat pozor na pád ze střechy. Aby místo sněhu neskončilo na chodníku lidské tělo.