Antrax je infekční choroba, která je vyvolána bakterií Bacillus anthracis. Onemocnění má tři formy, které závisí na místě vstupu infekčního agens: kožní, inhalační a gastrointestinální forma.

V roce 2001 se právě Antrax stal nástrojem pro řadu planých poplachů. I na Teplicku vyjížděli hasiči s policií k řadě případů, kdy se někde obálka s názvem biologické zbraně tehdy objevila. Skutečný případ se ale na Teplicku nepotvrdil. V případě planého poplachu jde o drahý žertík.

Každý oznámený případ se ale musí brát vážně. A složky Integrovaného záchranného systému ho nemohou podcenit, i když se později ukáže jako planý poplach. Po pachateli takového "žertíku" pak jde policie a čeká ho trest za šíření poplašné zprávy případně za hromadné ohrožení.

Antrax je vzácné onemocnění. Ve Spojených státech bylo mezi roky 1955 a 1999 hlášeno 236 případů antraxu, z čehož šlo ve 236 případech o kožní formy infekce. Antraxu byla věnována značná pozornost v roce 2001, kdy došlo k expozici řady osob spórami, které byly odeslány běžnou poštou. Po tomto incidentu byly implementovány některé postupy, jejichž cílem bylo sledovat případný výskyt infekčních agens zneužitelných bioteroristy v četných poštovních úřadech. Cílem opatření byla ochrana klientů i zaměstnanců pošt.

Mezilidský přenos antraxu není popisován, jde spíše o nákazu přenosnou z infikovaných zvířat na lidi (tzv. zoonózu). Ke kožní formě antraxu dochází při manipulaci s kůží a vlnou infikovaných zvířat. Dalším případem, kterému byla věnována značná pozornost, byl přenos antraxu v roce 2006 v New Yorku, kdy došlo k expozici muže, který vyráběl tradiční africké bubny z importovaných kozích kůží.

Případ úmyslného přenosu z roku 2001 upozornil na rizika antraxu jako biologické zbraně. Řada zemí zkoumala antrax jako biologickou zbraň. Antrax totiž představuje potenciálně účinnou zbraň, neboť způsobuje smrtelnou infekci, a také proto, že spóry bakterie jsou natolik odolné, že přežijí šíření různými cestami. Tyto vlastnosti z antraxu činí nebezpečnou zbraň, která je zneužitelná teroristy.
Zdroj:labtestsonline.cz