Bazénová část bude oplocená, ostatní zeleň veřejně přístupná pro pejskaře a běžce, jako je to v dané lokalitě doposud. Vizualizaci doplněnou trojrozměrným modelem představil v pondělí zastupitelům teplický architekt Petr Sedláček. „Teplickou Kaskádou se celý prostor za panelovými dny mezi vodojemem a pomníkem na Kudlichu oživí. Využijeme k tomu současnou infrastrukturu v místě, včetně příjezdové silnice, která byla v historii vybudována pro plánované rozšíření sídliště,“ uvedl architekt v rámci své prezentace. Kaskádovitým řešením ušetří místo pro technologie. Ty budou zapuštěné pod bazénovou částí celého areálu.

Město Teplice tedy postaví nové koupaliště na zelené louce, na svém pozemku. Oblast Kudlichu za panelovými domy dostala přednost před druhou uvažovanou lokalitou Třešňovka na úpatí Doubravky v opačné části města. Opozicí prosazovaná a nostalgií ověnčená bývalá plovárna Zámecká nedaleko centra Teplic je zcela mimo hru.

Nyní vzniká pracovní skupina, která o konečné podobě koupaliště bude ještě diskutovat. Usednou v ní zástupci zastupitelů, architektů a odborníků na stavby. Primátor Hynek Hanza by chtěl stihnout začít stavět ještě v tomto volením období. Na téma nového koupaliště se zastupitelstvo s architekty baví už tři roky. Pro Kudlich jako nejvhodnější lokalitu se zastupitelstvo rozhodlo vloni v prosinci. „Z různých provedených průzkumů toto místo na městském pozemku vzešlo jako nejvhodnější,“ argumentoval tehdy primátor Hynek Hanza. A stojí si za tím dodnes.

Letos na jaře koaliční vedení Teplic odmítlo koupit areál bývalé plovárny Zámecká. S odůvodněním, že za něj současní soukromí majitelé chtějí příliš peněz. I přesto má koalice ve shodě s opozicí nadále zájem na tom, aby se tyto pozemky opět vrátily do majetku lázeňského města a podařilo se je nějak začlenit zpět do celého zámeckého parku třeba v roli odpočinkového místa. Městské koupaliště zde ale už nikdy nebude.

Bazény pod širým nebem lidem v Teplicích chybí už řadu let. Plovárnu na okraji Zámecké zahrady, která v lázeňském městě fungovala desítky let, radnice na konci 90. let „pohřbila“ kvůli žalostnému stavu a chybějícím penězům na rekonstrukci. Na tom, že v Teplicích chybí tato venkovní letní služba pro lidi, se shodují všechny politické subjekty v zastupitelstvu. Některé strany výstavbu aquaparku dokonce mají ve svých volebních programech se slibem pro voliče, že situaci za jejich působnosti v zastupitelstvu změní. 

Právě volnočasové aktivity jsou jedny z hlavních kritérií srovnávacího výzkumu Místo pro život, který už osmým rokem mapuje kvalitu života obyvatel v jednotlivých krajích České republiky. Teplicko v něm v celkovém pohledu nedopadlo dobře. Nemalou měrou se na tom podílí i chybějící koupaliště v 50tisícových Teplicích.