Kdo konkrétně to je, nechtěl Fousek říci. „Je to žena, která má zkušenosti s poskytováním sociálních služeb," dodal jen. Otázkou je, co bude se stávajícími klienty ubytovny Domov na kopci (fakta o areálu v infoboxu). V danou chvíli má asi 75 klientů, do budoucna by jich mělo být až 160. Bydlí tam lidé většinou dříve narození z celé země, z Prahy či Ostravy. A také mladí lidé z ubytoven, ze kterých je vyhodili, protože neplatili nájem. „Nikdo se nemusí bát. O střechu nad hlavou nepřijdou. Nikdo z areálu nechce dělat ghetto. Firmy, které mají v pronájmu některé z budov taky zůstávají," pronesl Pavel Fousek.
Potom, co chtěl exprovozovatel udělat z části areálu domov důchodců a nezískal potřebnou akreditaci, tak ho teď prošetřuje policie. Dvě desítky kriminalistů před časem prověřovaly vedení Domova na kopci, zda svým klientům dává dostatek jídla a zajišťuje jim základní hygienu. „Prověřování oznámení týkající se areálu v Červeném Újezdu je v počátcích, žádné další informace zatím nebudeme zveřejňovat, bude otázkou několika týdnů, než budou nějaké nové skutečnosti ke zveřejnění," sdělil mluvčí teplické policie Daniel Vítek. Několikrát kontrolovali areál v Červeném Újezdu i pracovníci sociálního odboru Ústeckého kraje. „Výsledky našich šetření žádné problémy neprokázaly," řekla včera vedoucí sociálního odboru ÚK Petra Lafková.
Uzavřené své šetření ještě nemají podobně jako policisté ani hygienici. Podle našich informací, ale ubytovna Domov úplně stoprocentní z pohledu hygieny není. „V danou chvíli nemohu říci zda budeme dělat nějaká opatření. Ještě nemáme k dispozici všechny rozbory atd.," řekl krajský hygienik Josef Trmal.
Areál je na katastru Měrunic a podle starostky by byla obec samozřejmě velice ráda, kdyby v tomto areálu byly poskytovány sociální služby občanům. „Bohužel firma doposud registraci nezískala a poskytuje pouze ubytovací služby. Jsou zde ubytovaní starší lidé se stařeckou demencí, ale i mladší s jinými onemocněními. Někteří jsou zbaveni právní způsobilosti. Nemohu bohužel posoudit, zda jsou ubytovaní lidé zde týráni. Náš obecní úřad nemá sociální odbor a nejsme oprávněni ke kontrole těchto služeb, ale obec Měrunice samozřejmě spolupracuje s dotčenými orgány, které se zabývají danou problematikou. To jestli je s ubytovanými lidmi nevhodně zacházeno a jsou jim poskytovány nedostačující služby, musí teď říci místě příslušné úřady," uvedla starostka Jitka Nová. (kos)
Fakta o areálu …
- Areál bývalého utečeneckého tábora leží na katastrálním území Měrunic. Od státu koupila nemovitosti Lucie Zocherová.
- V areálu poskytuje ubytovací služby firma DOMOV NA KOPCI s.r.o. ( v posledních měsících došlo ke změně společníků a jednatelů). Sídlo firmy je v Praze.
Firma nemá registraci (povolení) k poskytování sociálních služeb.
- V lednu došlo ke kontrole od sociálního odboru Magistrátu hlavního města Prahy (místně příslušný úřad). Bylo zahájeno správní řízení o uložení sankce za neoprávněné poskytování sociálních služeb ve výši 250.000 Kč. Firma se odvolala a je to na Minist. práce a sociálních služeb ČR.
- Koncem dubna Policie ČR ve spolupráci s hygienou provedla vyšetřování uvnitř areálu a to zřejmě na základě podnětů od občanů. Budovy, ve kterých poskytují služby, jsou na katastru evidovány jako jiné stavby a nemají změněný způsob užívání na ubytování, o který si musí požádat Stavební úřad v Bílině.
- Uprchlický tábor byl otevřen roku 1990 v areálu bývalých kasáren, které využívala Československá lidová armáda a pak Rudá armáda. Bývalo zde až 800 běženců. V roce 2006 byla činnost střediska ukončena. V lednu roku 2010 pak prodal stát areál zhruba za osm milionů korun.