V poslední době se také například v Teplicích rozrůstají nehtová či masážní studia, kde majiteli a také personálem jsou asijci.

Podle lidí bydlících v okolí stadionu Na Stínadlech také ubývá prodejců, kteří navštěvují tradiční páteční burzu na ploše mezi fotbalovým a zimním stadionem. Neznamená to ale úplný konec.

Proto ve střehu zůstávají celníci, kteří kontrolují během roku namátkově tržnice, zda se zde neprodávají padělky. „A nejinak tomu bude i v letošním roce. Vyloučit se nedají samozřejmě ani blokády tržnic, se kterými mají celníci své zkušenosti z teplického okresu,“ uvedl Jiří Nejedlý, mluvčí severočeských celníků.

Doby, kdy se do pohraničí ústeckého kraje sjížděly davy německých turistů, kteří brali česká tržiště s asijským zbožím útokem, jsou dávno pryč. Tvrdí to obchodníci i starostové příhraničních obcí. Je to postupný trend, který trvá už několik měsíců. Na sklonku roku však situace vygradovala. Vinu na tom má i finanční krize. „Lidi nejsou. Němci už k nám tolik nejezdí,“ říká jeden z asijských trhovců „Němci mají méně peněz a snaží se šetřit.“ Tržnice už tolik nežijí. Před lety k tomu na Teplicku pomohlo také otevření dálnice, která odlákala klientelu z E55 na Ústecko, kudy dálnice vede.

Levné zboží už německé zákazníky, ale ani Čechy neláká. Z některých asijských prodejců se tak stali „zahradníci“. Nelegální pěstírny konopí odhalili policisté s celníky například vloni v Hostomicích, v objektu u hlavní silnice, který se tvářil nepodezřele. K odhalení pomohl nelegální velký odběr elektrického proudu. Podobně tomu bylo i v Duchcově, kde byla objevena v soukromém objektu asijská pěstírna.

Další novou aktivitou, se kterou přišli asijští podnikatelé, jsou nehtová studia. O ně ze strany Tepličanů zájem zatím je.

Kontroly na tržnicích budou pokračovat i v letošním roce. Podobně tomu bylo například vloni v létě, kdy celníci důkladně zkontrolovali všech třicet stánků v Dubí.

„Kromě 36 800 ks neoznačených cigaret různých značek, jejichž prodejem by stát přišel na daních o bezmála 120 tisíc korun, v nich celníci zajistili i téměř 4600 kusů plagiátů. Jednalo se zejména o textilní výrobky, obuv, koženou galanterii, porušující práva k ochranným známkám světových výrobců a pirátské nahrávky s hudební a filmovou produkcí,“ uvedl po skončení kontroly Jiří Nejedlý, mluvčí celníků. Hodnota zajištěného zboží činila bezmála 12 milionů korun.