Pomáhají strážníkům dohlížet na pořádek a bezpečnost v ulicích, dodávají obyvatelům pocit bezpečí. To jsou asistenti prevence kriminality, kteří působí i v několika městech na Teplicku. Dobré zkušenosti s nimi mají například v Dubí.

ODRAZUJÍ ZÁKAZNÍKY PROSTITUTKÁM

„Máme jich šest a v ulicích jsou vidět,“ chválí si jejich práci velitel městské policie Tomáš Pykal. Dubskou kasu nestojí ani korunu. Platí je stát.

„Dohlížejí ráno na cestu dětí do školy a po skončení vyučování na jejich cestu zpět. Působí i na přechodech pro chodce. Během dne procházejí různé části města. Navíc jejich přítomnost vadí prostitutkám na ulici, odrazují jim totiž zákazníky,“ dodal Pykal.

Ve městě se poznají podle reflexních vestiček. Pistole nemají a nemohou dávat ani pokutu. „Mezi asistenty máme i Romy, což je výhoda, protože napomáhají k vyřešení konfliktů v lokalitách, kde se kumuluje větší počet nepřizpůsobivých lidí,“ zmínil velitel.

To, že jsou v ulicích města vidět, dobře ilustruje událost z konce minulého roku. Operátor kamerového systému dubské městské policie viděl, jak jde v Pozorce po chodníku prostitutka. Najednou k ní přiskočil muž a udeřil ji do hlavy.

„V blízkosti se nacházeli asistenti prevence kriminality, kteří zakročili a zabránili dalšímu napadání ženy,“ popsal Pykal. Přivolaná hlídka strážníků pak zjistila, že se muž podobného jednání dopustil už v minulosti.

„Na muže byl podán podnět k zahájení trestního stíhání pro podezření ze spáchání trestného činu,“ dodal Pykal.

NOVÝ PROJEKT V BÍLINĚ

Asistenti prevence působí také například v Bílině. Zapojili se do projektu, který má zajistit větší bezpečí obyvatel ve městě. Zatímco v minulých letech probíhala kriminální činnost hlavně na zdejším Teplickém Předměstí, dnes se podle statistik strážníků i policistů problémy více přesouvají na sídliště Za Chlumem a do okolí marketu Penny a hypermarketu Albert.

„Tam se čím dál víc scházejí problémové osoby a dochází tam ke krádežím nebo přestupkům,“ řekl už dříve starosta Bíliny Oldřich Bubeníček. Zajištění bezpečnosti obyvatel je stále prioritou vedení města.

„Je důležité, aby odbory sociálních věcí a zdravotnictví, městská policie, státní policie, úřad práce a vedení města byly v úzkém kontaktu, předávaly si informace a spolupracovaly. To už nyní funguje, je však zapotřebí neustávat a činnosti stále zdokonalovat,” nechal se slyšet Bubeníček.