„Jeden asistent je z Teplic, další z Novosedlic a dva jsou z Krupky takové je momentální složení. Asistenty využívám od května. Hned ze začátku jsme se museli se dvěma rozloučit. Jejich pracovní morálka nebyla dobrá. S těmi, co máme teď, jsme zatím spokojení," řekl velitel MP Dubí Tomáš Pykal.

Asistenti pracují ve dvojici tzv. krátký/dlouhý týden od 10:00 do 22:00 hodin. Mají vestičky a vysílačky. Do budoucna dostanou pracovní oblečení jako mají strážníci. Zbraň nemají.

Ze zákona nemají žádné pravomoci. Mohou pouze domlouvat a v případě, že vidí nějaké porušování zákona, přivolají hlídku městské policie. Ta už si s dotyčným hříšníkem vše vyřeší.

„Asistenty využíváme zejména v problémových lokalitách např. v místě, kde kdysi vedla tramvajová trať a teď se tam koncentrují nepřizpůsobiví a narkomani, nebo taky na silnici E55. Tam dohlíží na zákaz pobytu, který využíváme i u pouliční prostituce. A v tomto případě to funguje výborně, protože prostitutka s asistentem za zády nemá moc šancí ulovit zákazníka a odchází za značku Dubí, kde zákaz neplatí," dodal velitel Pykal.

Asistenty prevence kriminality platí z větší části stát skrze Ministerstvo vnitra. Projekt má v Dubí trvat tři roky.