Po pondělním oficiálním zahájení a přivítání generálním ředitelem Českého porcelánu a současně tím, kdo stál u zrodu sympozií, Ing. Vladimírem Feixem, a přípitku na co nejlepší zvládnutí všech výtvarných děl, se jedenadvacítka umělců pustila do díla. Pracovištěm se pro ně staly ateliéry Fakulty užitého umění a designu UJEP v sousedství dubské porcelánky.

Od samého začátku jsou v ateliérech přítomni také odborníci z Českého porcelánu, kteří poskytují rady a technickou pomoc při glazování a pálení. Zkrátka, odborný servis je plně k dispozici. Však se coby případná pomoc nabídli výtvarníkům při zabydlování se v těchto místnostech, sami studenti, kteří jsou tu „doma".

Malířská sympozia, o něž je u nás i v zahraničí velký zájem, jsou velmi blízká samotné výrobní tradici porcelánky, a to malbou kobaltem pod glazuru. A proč nesou malířská sympozia název a značku „Tradice a možnosti"? Právě proto, že stará technika malby kobaltem, úzce spjatá s výrobou porcelánu s cibulovým vzorem, zde ukazuje možnosti jejího dalšího využití ve volném uměleckém pojetí. Letos by měli během dubského setkání odekorovat ruční malbou přežahnuté tvary porcelánových desek, misky ve tvaru srdce, čeká je hrnek Golem, ale také kruhové domovní znamení, do kterého se většina výtvarníků pustila jako do prvního.

Devítka výtvarníků se už v minulosti některého ze sympozií malby zúčastnila, jsou mezi nimi mimo jiné české zástupkyně Marie Jarkovská nebo J. K. Trčková, které, jak tvrdí, se sem rády vracejí a přivážejí si sem plno nápadů. Jak tyto nápady převedou ve skutečnost a jak jejich díla nakonec dopadnou, to se budou moci přesvědčit návštěvníci oseckého cisterciáckého kláštera ve dnech 23. června až 24. července, kdy bude ve zdejší křížové chodbě výstava všech prací účastníků sympozia umístěna. (lmax)