V Informačním centru v Teplicích na Benešově náměstí je k dipozici mapa s vybranými zajímavostmi. Ke každému místu si turista nebo i místní občan může z internetové stránky www.audioteplice.cz stáhnout do telefonu nebo přehrávače komentář ve formátu MP3. Když pak podle mapky prochází Teplicemi, pouští si jednotlivé charakteristiky historicky zajímavých míst. „Od projektu si slibujeme, že zaujme i mladší generaci. Jednak díky formě nahrávek do MP3 přehrávačů a jednak proto, že jsme do Audiostezky zařadili i objekty, které mladí už neznají. Například secesní Zelený kostel v Trnovanech, který musel v 70. letech ustoupit výstavbě panelákového sídliště,“ říká Jakub Mráček, zástupce o.p.s. Pro polis. Audiostezka je prvním projektem této společnosti. Na realizaci se podíleli také studenti Gymnázia Teplice.

Teplicemi by se v brzké době chtěla inspirovat také Bílina. Občanské sdružení Bílina 2006 také chystá audiostezku, která by provázela Bílinou. Na projekt finačně přispěje i město. Jan Beneš z o.s. Bílina 2006 vysvětlil, že se vytipuje 20 zajímavých míst v Bílině a k nim se pak sepíše text a pořídí audiozáznam. Podle Beneše se projekt audiostezky rozběhne v Bílině nejdříve v červnu. Nejnáročnější na čas bude nejspíše tvorba textů, které budou popisovat vybraná místa. Beneš má představu, že by se jejich vypracování zadalo několika místním lidem, rodákům. Texty by neměly být nijak odborné, jejich cílem bude zaujmout příběhem té které památky. Vše nakonec zkontroluje odborník na historii a pak již bude možné psané slovo převést do audiozáznamu. Ten si pak lidé budou moct stáhnout z webových stránek sdružení i města ve formátu MP3 do svých přehrávačů nebo telefonů. V infocentru bude také k dispozici mapka, která provede po všech zajímavých místech. Stačí si pak jen u každého přehrát text. Stezku by měly na webu doplňovat i fotografie.

Výhodou takové audiostezky je podle Beneše opravdu široké využití. Poslouží nejen turistům, ale i místním občanům a třeba také školákům. Je v plánu, že stezka bude vícejazyčná. Budou ji moc využít i anglicky, neměci či rusky mluvící turisté. Zájem o něco podobného projevily prý i některé okolní obce. Rády by se přidaly se svými zajímavostmi. Vizí tak je, že by postupně mohlo dojít k propojení a vytvoření velké stezky.(simi)

TISKOVÁ ZPRÁVA

AUDIOSTEZKA: TEPLICE NA VLASTNÍ UŠI!

Teplice, 30. 3. 2009

Teplice se od pondělí mohou chlubit unikátním projektem pro své návštěvníky i obyvatele, Audiostezkou. Jde o naučnou stezku, která má formu poslechových nahrávek, tedy nikoliv tabulí s textem. Nahrávky si uživatelé mohou volně stáhnout z internetu do svých MP3 přehrávačů a vyrazit na procházku městem. Projekt je v Čechách úplnou novinku, nejbližší funkční Audiostezku provozuje město Vídeň.

Audiostezka je prvním projektem nedávno vzniklé o. p. s. Pro Polis a na její realizaci se významně podíleli studenti Gymnázia Teplice. Mladí lidé vytipovali ve městě 33 zajímavých objektů, které by rozhodně neměli uniknout pozornosti návštěvníků ani obyvatelů města. Ke každému objektu je na webových stránkách www.audioteplice.cz zdarma k dispozici nahrávka. Tu si uživatel stáhne do svého MP3 přehrávače či mobilního telefonu, vytiskne si mapku města s lokací objektů a může se vydat na procházku za poznáváním historie i současnosti Teplic. Ze zastavení si lze vybrat jen ta, která návštěvníka nejvíce zajímají: například teplické kostely, historii židovského města, stopy zámeckých pánů Clary-Aldringenů či romantické vyhlídky. Mapky je možné si také vyzvednout v městském informačním centru.

Autoři projektu plánují v brzké době jeho rozšíření o cizojazyčnou verzi. Audiostezka tak bude moci po slavné historii Malé Paříže provázet i současné zahraniční návštěvníky. V plánu jsou také bonusy, které budou zveřejněny vždy k významné příležitosti. Tepličané se mohou těšit třeba na Beethovenovy dopisy nesmrtelné milence či dobrodružné zápisky z deníku teplického rodáka, polárníka Julia Payera.
Partnery projektu jsou Make A Connection – Připoj se, Gymnázium Teplice a Český rozhlas Sever.
Jakub Mráček, zástupce Pro polis, o projektu řekl: „ Od projektu si slibujeme, že zaujme i mladší generaci. Jednak díky formě nahrávek do MP3 přehrávačů a jednak proto, že jsme do Audiostezky zařadili i objekty, které mladí už neznají. Například secesní Zelený kostel v Trnovanech, který musel v 70. letech ustoupit výstavbě panelákového sídliště.“

O PRO POLIS, O.P.S.

Obecně prospěšná společnost Pro polis je platformou pro animaci Teplicka. Vzniká z potřeby aktivně reagovat na to, že Teplice jako město, kde chceme žít, nemá formulovanou konkrétní vizi své budoucnosti. Jako hlavní příčinu vidíme především to, že vedení města takřka s nikým nekomunikuje. Pro polis má proto být především místem otevřených diskuzí nad budoucností Teplic.

www.pro-polis.cz