Posledním uměleckým počinem 18 zpěváků a zpěvaček je umístění v prestižní soutěžní přehlídce s excelentní folklorní kategorií PRAGA CANTAT 2014, která se začátkem listopadu konala v Majakovského a Raisově sále Národního domu na pražských Vinohradech. Své umění tu předvedlo téměř 900 zpěváků z 15 evropských zemí, malých vokálních skupin i sborů, čítajících dnes již málo obvyklých 60 až 70 členů.

Jejich výkony hodnotila desetičlenná odborná porota, v níž kromě renomovaných českých hudebních pedagogů a znalců sborového zpěvu usedl také Chuhei Iwasaki (Japonsko), Felix Resch (Itálie) a Michael Rinscheid (Německo).

Zvítězili už podruhé

V kategorii duchovní hudby zvítězilo vokální sdružení Audite silete sbormistryně Vlasty Holíkové. Nutno zdůraznit, že podruhé, neboť zlaté pásmo si z této soutěže odvezl již v roce 2012.

Jak ve své recenzi uvedl předseda poroty této soutěžní kategorie, profesor Jiří Kolář: „Statečně si vedly v soutěži se zahraničními reprezentanty i tři zástupci českého sborového umění. Překvapivě nejúspěšnějším byl v kategorii E komorní smíšený sbor Audite silete Bohosudov (Vlasta Holíková). Sice se mu nepodařilo vybojovat účast v soutěži o Grand Prix, zaslouženě však získal ve své kategorii zlaté pásmo." Ve skutečnosti však byl Audite silete od účasti na Grand Prix jen krůček.

„Do Prahy jsme sice jeli s přáním získat zlaté pásmo, ale nijak jsme nechtěli bojovat v sobotním klání o účast na soutěži Grand Prix. Máme ve sboru maminky malých dětí a pro ně je problém už jen docházka na pravidelné zkoušky," vysvětluje sbormistyně Vlasta Holíková.

„Sbory z cizích zemí, které zůstaly v Praze, braly tuto akci jako výlet a kulturní program s následným koncertem druhý den samozřejmě uvítaly. Po našem vystoupení jsme se ale dozvěděli, že nám účast na Grand Prix unikla jen o vlásek! Rozhodovalo se mezi námi sborem ze Slovinska."

Audite silete okouzlil porotu přednesem skladeb Laudetur Jesus Christut od B. M. Černohorského, Pater noster od Alberta de Klerka a spirituály Deep river se sólem Marka Kofroně a Take me to the water. Zlaté pásmo, které si bohosudovští odvážejí z klání tolika skvělých sborů a jež jim přidělila tak náročná porota, je pro ně zavazující. „Získali jsme více jistoty pro další vystupování a těšíme se, že i v příštích letech se nám povede uspět," říká Vlasta Holíková. Jejím přáním do nejbližší budoucnosti je doplnit sbor o tenor a bas, protože někteří velmi dobří zpěváci museli svou činnost ve sboru z pracovních i rodinných důvodů ukončit.

„Tajně doufám, že se k nám po čase zase vrátí," dodává dáma, jejíž velké osobní nasazení a profesionalita učinilo z party nadšených muzikantů jeden z nejlepších sborů Ústeckého kraje. Sama se sice zaslouženým slovům chvály brání, posluchači si však budou moci učinit názor sami.

--------------------

Kde vystoupí?

V sobotu29. listopaduv 16 hodin se v kapli Biskupského gymnázia v Bohosudově koná výroční koncert ke znovuzaložení Audite silete.

Sbor Audite silete letos rovněž vystoupí v rámci adventních koncertů v Teplicích:

11. prosinceukončí program Vánoc s Arkadií v šanovské mušli.

V sobotu13. prosinceodpoledne jej uslyší návštěvníci Vánočních trhů na Zámeckém náměstí a samostatný hodinový koncert přednese Audite silete v neděli21. prosinceod v hodin, v kostele sv. Jana Křtitele na Zámeckém náměstí v Teplicích.

Eva Stieberová