Kniha esejů o zapomenutém a téměř zázračném kraji kolem krušnohorské Moldavy pojednává o lidech, kteří jej oživují. „Celostránkové náladové autorské fotografie umocňují způsob vidění prezentovaný v textu. Vzniká tak originální dílo vedoucí k zamyšlení, poznání i sebepoznání a k hlubšímu porozumění poetice nevšedního života a nevšedních věcí, které se za zdánlivou všedností ukrývají,“ uvádí vydavatelka Stáňa Findejsová.

Letecký pohled na lokalitu Fučík
Z odkaliště Fučík vznikne nové jezero. Pro rybáře i plavce

Na vydání knihy se podílela obec Moldava, do které se Karel Fryč přistěhoval před pěti lety. „Stalo se tak krátce poté, co jsem veřejně zpíval na oslavě svých pětapadesátin, že hledám dům holubí,“ zmiňuje autor knihy. Řadu let je už v péči neurologa s diagnostikovanou Parkinsonovou chorobou, proto mohlo jít, jak sám podotýká, o jakési bilanční rozhodnutí.

MOLDAVA HO POHLTILA

Moldava na Teplicku jej od první chvíle oslovila a pohltila. Od samého začátku pobytu zde oslovuje její obyvatele, odkrývá krásu nově objeveného kraje lidem místním i příchozím, organizuje zdejší kulturní život, přispívá k rozvoji turistického ruchu. Kniha pojednávající o běžném životě na Moldavě je jeho literární prvotinou. Předcházela jí však řada oblíbených autorských čtení.

Nová kniha o Bílině ukáže málo známé fotografie z historie.
Nová kniha o Bílině ukazuje málo známé fotografie z historie města

Není to však jediný titul o Teplicku, který v poslední době vyšel. Světlo světa v druhé polovině loňského roku spatřila kniha s názvem Město Bílina od minulosti k dnešku. Na svých stránkách mapuje zajímavosti z historie i vývoj města. „Nevšední fotografie v knize nabízejí trochu jiný pohled na historii i město jako takové. Podle mě se kniha velmi podařila, je to důstojný dokument, který přispěje k mapování naší historie,“ řekl o knize starosta Bíliny Oldřich Bubeníček.

Právě v četnosti fotografií a kratších textech se kniha liší od předešlých titulů o Bílině. „Vybírali jsme ty nejzajímavější snímky z archivu, který čítá přes 2500 fotografií. V knize jsou opravdové skvosty, například snímky z překládání koryta řeky Bíliny, zbořeného kostela u Lidické školy nebo mnoho historických fotografií sportovních klubů a spolků,“ nastínila autorka a zároveň kronikářka města Iveta Richterová. Na tvorbě knihy se podíleli i obyvatelé Bíliny, kteří poskytli své fotografie.

Porcelánka slaví 155 let, holky z výroby zdobí nový kalendář.
FOTO: Porcelánka slaví 155 let, holky z výroby zdobí nový kalendář

Zajímavosti z Teplic si můžete přečíst v knize Teplická NEJ, jejíž druhý díl vyšel loni. Čeká vás proplétání se posledním miléniem historie města i žhavá současnost, duchovní i průmyslníci, politika i umění. „Chtěli jsme upozornit na aspekty a příběhy, proč mohou být Tepličané na své město hrdí. K vydání knihy nás dovedla poptávka uživatelů, kteří četli jednotlivé příběhy na našem webu,“ říká o knize s ilustracemi Magdy Barabášové autor Jakub Mráček.

Našli se však i Tepličané, kteří se zaměřili na jiný region. To je případ Michala Dvořáka, jenž napsal dětskou knihu o Harrachově. Aktuálně ji vydává liberecké nakladatelství Bor.

Lesní školka Samorost Proboštov.
V kraji zřejmě vzniknou další lesní školky. Jedna už funguje v Proboštově