Holčičku objevili zaměstnanci teplické nemocnice. "Vlídná sestra Iveta Gilichová a doktorka Alena Müller mě ujistily, že malá Bohumíra je zdravá, pečlivě vykoupaná a oblečená, ale bez ošetřeného pupečníku. Váží 2750 gramů. Je oblečená celá do růžova, na hlavičce růžovou čepičku," uvedl zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Ten holčičku pojmenoval Bohumíra po matce výrobce babyboxů Zdeňka Juřici.

Holčička dostane zlatý dukát, kterými všechny děti odložené do babyboxů obdarovává Česká mincovna.

Bohumíra se stala 255. odloženým dítětem v českých babyboxech, čtvrtým v Teplicích. Další holčička byla v teplickém babyboxu odložena v prosinci 2021, rovněž dostala jméno Bohumíra. Dva chlapce, Milana a Michala, pak teplické babyboxy zachránily v listopadu 2013 a září 2011.

Instalace nového babyboxu v Teplicích.
V Teplicích nainstalovali babybox nové generace. Původní schránka dosloužila

Babybox je vytápěná schránka, která je napojena na stálou službu v nemocnici a jejíž vnitřek snímá kamera. Čidla reagují na světlo i zvuk a ihned vyrozumí zdravotnický personál o tom, že se dvířka babyboxu uzavřela. Matky do ní mohou dítě odložit anonymně. V současné době je po České republice rozmístěno 86 babyboxů.

Ilustrační video z oddělení novorozenců v nemocnici:

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

V Teplicích je schránka v boční zdi nemocnice v ulici Bratislavská, jen pár metrů od teplické porodnice. Zde je také na novorozeneckém oddělení s 24hodinovou přítomností sester umístěno signalizační zařízení s alarmem, který na vložení dítěte upozorní. Schránka je vytápěna na 28 stupňů a opatřena větráním. Matka, která se dostane do tak tíživé situace, že nebude schopna se o své novorozené dítě postarat, ho může do babyboxu odložit anonymně. Dítě vzápětí dostane veškerou zdravotní péči a sociální pomoc.

Mohlo by vás zajímat: Dopravní peklo u Bystřan na Teplicku. Vytvořily se až hodinové kolony

Zdroj: Deník/Petr Málek