Oběhnout či obejít celou vodní nádrž Barbora, která je nejnavštěvovanější rekreační oblastí Teplicka, je v současnosti nemožné bez toho, aniž byste porušili vládní protipandemické zákazy. Cesty podél břehů jsou územními hranicemi odděleny na tři části. Každý si teď kvůli nařízení vlády má užívat pouze „tu svou“. Kdo tedy kam může? Kde je „Tomášovo“, kde je „Stanislavy“ a která část patří do „země Jiřího“?

„K vodě Barbory se u nás v katastru dostaneme. Nicméně obejít ji případně dojít až na hlavní pláž, to teď nejde. Na konci lesa u golfu končíme. Snažíme se proto hledat i jiné možnosti pro procházky,“ říká Petr Stolař z Hrobu.

Vládní omezení, která znemožnila rekreační pohyb mimo katastr domovských obcí, překazila plány i sportovcům, jež za svůj cíl volí právě Barboru. Zejména z přilehlých Košťan, Hrobu a Jeníkova. Třeba Tepličtí nebo Duchcovští, kteří patří rovněž k častým návštěvníkům, se teď se k vodě nedostanou vůbec.

Starostka Jeníkova Stanislava Kubajková „vládne“ největšímu katastrálnímu území okolo Barbory, kam patří také pláže a přilehlé okolní pozemky, a dokonce i břehy naproti hlavní pláži.

Dalších přibližně 40 procent podle katastrální mapy patří Hrobu. „Máme tam poměrně velkou část. Vede k ní několik cest, hlavní panelová přímo z města. Přístupy ale příliš neudržujeme. Pokud tam spadne větev, tak se o to postarají naši hasiči, ale pravidelnou údržbu v této přírodní části neděláme,“ sdělil místostarosta Hrobu Karel Hirsch, který na radnici působí po boku starosty Jiřího Fürsta.

Přes území „Jiřího“ v oblasti Barbory prochází také část cyklostezky mikroregionu Stropník. I ta ale v těchto dnech osiřela v důsledku vládních zákazů spojených s uzamčením měst a obcí. Do hrobského katastru patří i oblast u rybníku Otakar, který je v sousedství Barbory, a také území u břehů, kde dříve byly Staré Verneřice.

Sice kousek, ale přeci, má u Barbory město Košťany. Starosta Tomáš Sváda sice upozorňuje, že vzhledem k sousedům z Jeníkova a Hrobu jsou cesty podél vody v košťanském katastru zanedbatelnou částí, ale svůj katastrální význam v této době mají. „Pár lidí tam chodí běhat,“ připouští Sváda. Zároveň z kapsy vytahuje trumf. „Košťany mají jeden z největších katastrálních celků v okrese. Takže možnosti využití přírody jsou v době lockdownu pro naše obyvatele bohaté. Ať už to jsou cesty v lesích nad Střelnou, nebo část běžeckých stop magistrály mezi Cínovcem a Vitiškou,“ vyjmenovává.

Vláda kvůli pandemické situaci na tři týdny omezila volný pohyb mezi obcemi a městy v rámci okresů. Trávit volný čas a sportovat mohou lidé pouze v obcích, kde žijí. Za porušení nařízení může hrozit pokuta až 20 tisíc korun. Policie byla v prvních dnech benevolentní, přestupky řešila zatím spíše domluvou. Teď už ale chystá přísnější kontroly.

Barbora je umělé jezero, které vzniklo v 70. letech minulého století zatopením povrchového lomu na hnědé uhlí. Dříve zapomenutá krajina. Dnes nejvyhledávanější rekreační centrum na Teplicku.