V Ústeckém kraji bude Recyklojízda k vidění v sedmi městech Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Litvínově, Mostě, Chomutově a Kadani. „Jako první je v plánu zastávka v Děčíně na Smetanově nábřeží. Odtud pokračuje skupinka do Ústí nad Labem, kde bude k vidění na Lidickém náměstí. Dále akce zavítá do Teplic, Litvínova a Mostu, poté čekají cyklistické trio poslední dvě zastávky v Ústeckém kraji, a to v Chomutově a Kadani,“ uvedla za Recyklojízdu Jana Čechová.

LIDÉ DOSTANOU KRABIČKY NA TŘÍDĚNÍ

Ve všech městech budou na programu půlhodinová setkání s obyvateli, zástupci městských úřadů a často také s dětmi ze škol. „Největší radost nám lidé ve městech udělají, když nám přinesou použité baterie. Na kolech je sice neodvezeme, ale rádi se pro ně po akci vrátíme,“ sdělila členka týmu Recyklojízdy a zástupkyně společnosti Ecobat Eva Gallatová. Pro příchozí budou mít cyklisté připraveny krabičky na třídění baterií v domácnostech, jež budou rozdávat zdarma.

Baterie do koše nepatří, chce lidem připomenout Recyklojízda.

Akce se koná už potřetí. „Častými a vítanými účastníky setkání byli v minulých letech žáci a studenti mateřských, základních i středních škol. K základnímu týmu cyklistů se na trase připojovali další nadšenci včetně handicapovaných sportovců z projektů Cesta za snem či Sport4Help,“ dodala Čechová.

Hlavním cílem akce je přesvědčit lidi, aby použité baterie odevzdávali na recyklaci. „Když hodíte baterii do popelnice na směsný odpad, skončí na skládce nebo ve spalovně. V obou případech se z ní uvolňují škodlivé látky včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Když ale absolvujete pár kroků navíc k nejbližšímu sběrnému místu, pak nejenže přírodu neznečisťujete, ale navíc ji šetříte, protože díky recyklaci získáváme z použitých baterií druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů,“ doplnila Gallatová.

Sběrných míst je v ČR už přes 22 tisíc. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií.