Upoutat pozornost mladých lidí

Cílem projektu je přiblížit mladým začínajícím řidičů netradiční formou možné dopady následků nezodpovědného chování za volantem automobilu.
Multimediální výrazně emotivní show byla určena především žákům devátých tříd základních škol a středoškolákům, tedy mladým lidem, kteří buď právě usedli, nebo brzy usednou za volant či řídítka motorky s čerstvým řidičským oprávněním v kapse. „Hlavní osou každého představení jsou autentické příběhy hasičů, záchranářů, policistů, ale i prostých lidí, jejichž život navždy změnila tragédie vážné dopravní nehody. Tyto skutečné příběhy skutečných lidí zanechávají v mysli mladého začínajícího řidiče hlubokou stopu, což jsme si ověřili na řadě konkrétních reakcí našich diváků“, uvedl včera v divadle pro teplický deník hlavní manažer projektu The Action, ředitel agentury EuroNet.CZ Martin Gebauer.

Netradiční pojetí školáky zaujalo


The Action je jedinečnou prevencí, která se nevnucuje a nenudí. Nebojí se totiž uchopit i tu nejtragičtější realitu a zprostředkovat ji bez obalu. „Někdy se setkáváme s názory, že je představení příliš surové. Jenomže chceme-li oslovit generaci odchovanou akčními thrillery, těžko jí můžeme nabídnout realitu lakovanou na růžovo“, vysvětluje Martin Gebauer.
„The Action je přesně tím typem prevence, která rozhodně není jen plýtváním časem a prostředky. Jednoduše proto, že funguje. I kdyby pomohla zachránit byť jen jediný lidský život, tak nebyla zbytečná“, dodává ministr dopravy Aleš Řebíček.
Pořad, který je svým způsobem divadelním představením, trval asi hodinu.

Začínajícím řidičům sahají do svědomí

The Action líčí pomocí multimediálních prostředků, jak může noc strávená na diskotéce vyústit ve smrt nebo trvalou invaliditu po dopravní nehodě. Začínající řidiči jsou konfrontováni s invalidní obětí nehody, členy rodiny a zástupci všech složek integrovaného záchranného systému.
Projekt pochází z Holandska a je v důsledku své prevence velmi úspěšný. Dokazují to statistiky v zemi a provedené ankety.
Premiéru měl na konci roku 2004 a od té doby ho shlédlo více než 40 tisíc studentů středních a žáků základních škol v celé České republice.