Jaký je důvod k tomu, aby si majitelé kotlů nechali revizi udělat?

Plynový nebo kondenzační kotel je třeba zkontrolovat před každou topnou sezonou. Tím, že si včas necháte vše zkontrolovat, předejdete tomu, že vám po zapnutí kotel spadne do poruchy. Pak nebudete moci ve svém domě či bytě topit. To je jedna stránka věci. Druhá stránka je skutečnost, že se vyvíjí legislativa. Kotel musí mít nejen přísun vzduchu, nesmí být třeba v uzavřené místnosti. Technik to vše zkontroluje a dá vám různá bezpečnostní doporučení k jeho používání. Kotel má určitou životnost, obvykle deset let. My navíc máme pro zákazníky, kteří si kontrolu nechají udělat, speciální akce. Poskytujeme 15% slevu při opakované návštěvě technika, ale i další slevy na topenářské a vodoinstalatérské činnosti a dále na dodávku a montáž podlahového vytápění.

Pokud si majitel kotle kontrolu neobjedná, protože mu kotel běží, co riskuje?

Neriskuje téměř nic. Tedy kromě toho, že může během topné sezony mít poruchu. Pak bude třeba 14 dnů bez topení, protože existují nějaké dodací lhůty na dodání potřebných dílů a vlastní montáž. Často se pak musí vypustit celá topná sestava v domě, kotel, který může být na špatně přístupném místě, demontovat. Po celou tu dobu je pak člověk bez teplé vody a mrzne.

Neriskuje třeba i únik plynu?

Ten je odorizovaný, takže by to zaznamenal čichem. Problém je, pokud lidé nemají kotel v dokonale odvětrávané místnosti. Je proto důležité si vše objednat u autorizované firmy s příslušnými oprávněními a ne třeba u nějakého člověka, kterého seženete někde v hospodě.

Dalo by se vyčíslit, kolik člověk může finančně tratit, když kontrolu neudělá?

Pokud si člověk nechá udělat pravidelnou kontrolu od autorizované firmy, která má k tomu oprávnění, jejich seznam lze nalézt na stránkách výrobce kotle, tak ho servisní úkon vyjde na 800 až 1200 korun. Maximálně. Pokud to zanedbá a něco se mu s kotlem stane, pak samozřejmě padá záruka. Průměrná cena kotle je kolem 20 000 korun, takže to může být citelný zásah do rodinného rozpočtu.

Když si člověk do svého domu nový kotel vybírá, co by měl dělat?

Nejlepší je kontaktovat autorizovanou firmu, což jsme třeba my. Sjednáme si s ním schůzku, vyzpovídáme ho, k čemu chce kotel používat. Zda jen na topení nebo i k ohřevu vody. Nabídneme mu škálu možností od různých výrobců. My jim vysvětlíme plusy a minusy a doporučíme ty nejvhodnější. Poslední slovo má samozřejmě zákazník.(lu)