Nebýt finanční podpory od obcí a měst, tak sport na Teplicku skomírá. A to především v dětských kategoriích, do kterých se příliš sponzoři nehrnou a většinu aktivit svých ratolestí musejí hradit ze svých peněz rodiče. Bez podpory obecních pokladen by řada sportovních oddílů zanikala. Kluby i svazy proto spoléhají právě na radnice.

SPONZOŘI A RODIČE TO NEZACHRÁNÍ

To, že jsou sportovci závislí na finanční podpoře, potvrzuje předsedkyně Okresního sportovního sdružení Teplice Pavla Šiklová.

„Když kluby dotace nemají, tak dlouhou dobu živoří. Naštěstí na Teplicku dobře funguje lokální podpora z městských kas. Jak Bílina, tak Teplice, ale i ostatní města sportovní kluby podporují. Hlavně pak kluby, které se starají o děti. Jinak by to bylo hodně špatné, protože oddíly by byly odkázány pouze na peníze, které si seženou od sponzorů nebo vyberou z příspěvků rodičů,“ říká Šiklová.

Podle ní se už některé kluby na Teplicku konečně dočkaly i slibovaných státních peněz, protože byla spuštěna první etapa dotací pro kluby. „Je to dobře, klubům dotace od státu hodně pomohou,“ míní Šiklová.

Kluby na málo financí ve svých pokladnách reagují různě. Omezení se například projeví v personální oblasti nebo ve správě majetku. „Tím, že jsme loni nedostali žádnou dotaci, jsme museli zrušit podporu trenérů a omezit údržbu vlastního majetku,“ uvedla například hospodářka TJ Lokomotiva Teplice Věra Chvátalová.

Dodává, že pro letošní rok sice má jednota už přiznanou dotaci, ale peníze ještě nedorazily. „Po loňských zkušenostech, kdy nám bylo řečeno, že náš projekt dotaci vyhovuje, ale i tak nakonec žádné peníze bez udání důvodu nedorazily, raději čekáme, až přijdou na účet,“ říká.

Problém tkví podle Chvátalové v personálních čistkách na ministerstvu. „Často se tam mění lidé. Nyní na odboru sportu zůstal jen náměstek, jinak jsou tam noví lidé. Na podzim tam už být nemusí. Přijde nový ministr, jeho noví lidé, budou nové programy na podporu sportu. Je to zkrátka hodně nestabilní a my nemáme žádnou jistotu,“ míní.

Dříve to fungovalo tak, že kluby podaly v listopadu žádost a v lednu jim peníze přišly. „Nyní je květen a my stoprocentně nevíme, jestli s penězi můžeme počítat, proto se nám těžko plánuje. Raději čekáme, trenéry neplatíme, přitom by si to ti lidé zasloužili. Naštěstí nám město Teplice hodně pomáhá s financováním, ale jsou to jen peníze určené na děti, na jejich účast na závodech, na soustředění,“ říká Chvátalová.

STÁT DÁVÁ MÁLO PENĚZ NA MLÁDEŽ

Ze sportu podle ní odcházejí už i sponzoři. „Za posledních 20 let klesl sponzoring o 90 procent. Není se na koho obracet, maximálně fungují reklamní peníze, což je ale bohužel vše,“ tvrdí Chvátalová.

Větší podporu sportu od státu by si představoval Petr Hejduk, který je v oblasti cyklistiky na Teplicku známá figura. „Stát sportovní kluby nějak zvlášť nepodporuje, především jim posílá málo peněz na mládež, což je ale velká škoda. Dříve dobře fungovala sportovní střediska, ze kterých vzešla celá řada reprezentantů,“ míní Hejduk, který stojí za výchovou nejednoho cyklistického talentu.

Podpora mládeže je dlouhodobou strategií Teplic. „Na mládežnický sport dáváme opravdu velké peníze. Už to dělá v současnosti kolem osmi tisíc korun na jednoho sportovce. Podle mě není třeba lidi nutit, co mají dělat, ale je třeba je podporovat, aby se věnovali sportovním činnostem, které nemusí vést k vrcholovému sportu,“ říká primátor Jaroslav Kubera.