Obžalovaný muž zmlátil oběť již den předtím ze stejné příčiny, podruhé 22. srpna 2011, ale popíral, že by oběť ukopal.

Kopance a údery pěstí byly tak četné a devastující, že v důsledku zranění se rozvinul úrazový šok, kterému Josef V. na místě podlehl. Státní zástupce v obžalobě uvedl, že Leiner jinému úmyslně způsobil těžkou újmu na zdraví, a takovým činem způsobil smrt.

Běžel pro pomoc

Ve prospěch Leinera lze říci, že zmlácenému muži potom, když se vyzuřil, přivolal na místo lékařskou pomoc. Zároveň se snažil muže vzkřísit plácáním přes obličej. Třásl s ním, snažil se jej vzkřísit a říkal mu, aby neumíral. Na místě vyčkal příjezdu přivolané hlídky Městské policie Rumburk i Zdravotnické záchranné služby Rumburk.

Umlácený Josef V. měl na první pohled podlitiny ve tvářích a obličej od krve, od krve měl i krk a zátylek.

Leiner byl z toho vyděšený a bylo na něm vidět, že má strach. Když Leiner přišel za ostrahou obchodního domu, aby zavolali sanitku, nebyl již agresivní, jenom brečel.

V osudný den byl obžalovaný ve stavu středně těžké až těžké opilosti. Opilost, jak je známo, je rozbuškou agresivity.

Svědectví

Před soudem ve čtvrtek popsalo útok několik bezdomovců. Jeden z bezdomovců, který byl přímo v přístřešku, popisoval situaci v době, kdy obžalovaný muže umlátil k smrti.

Uvedl, že obžalovaný bral na již ležícího Josefa V. i cihlu, když ležel, ale neviděl, zda cihlou obžalovaný oběť skutečně udeřil. „Nech mě bejt,“ prosil prý Josef V., když ležel na zemi a Leiner na něho útočil, uvedl svědek bezdomovec.

Podle svědka Leiner s dalšími lidmi, včetně napadeného muže, bydlel provizorně v nevyužívaném objektu u restaurace.

V osudný den v chatce vypili bezdomovci řadu plastových láhví a krabic něčeho nevábného, co je vydáváno za bílé víno. Podle svědka byli všichni středně opilí. Sám svědek vypil v té době dvě plastové láhve tohoto alkoholu.

Velmi závažné bylo jeho tvrzení, že říkal Leiner při útoku na oběť: „Já tě zabiju.“

Na dotaz soudu uvedl další detaily: „Já tě zabiju,“ říkal obžalovaný v chatě, když do napadeného kopal, potom obžalovaný na chvilku přestal a po chvíli zase oběť kopal.

„Jen mu dej, jen mu dej, je to pravda,“ říkala prý svědkova družka, která je podle svědka psychicky labilní. Když říkala žena „je to pravda,“ mělo se to vztahovat k pomluvám družky Leinera, které měl pronést Josef V.

Soud pokračuje v pátek výslechy znalců. Nelze vyloučit, že by mohl padnout ještě v pátek rozsudek.(ro)