„Prostory pro nás byly klíčové. Bez nich bychom nemohli fungovat a zaregistrovat se do sítě sociálních služeb Ústeckého kraje,“ řekla ředitelka Květiny Barbora Bočková. V současné době organizace už disponuje nájemní smlouvou k objektu. „K zahájení provozu je třeba ještě dořešit veškeré legislativní a administrativní záležitosti. Musíme také upravit pronajaté místnosti,“ dodala. Služba by podle ní měla začít fungovat od nového roku.

Přízemí činžovního domu v Denisově ulici, hned v sousedství tamější ubytovny, poskytl majitel David Hladík. Podle nájemní smlouvy mu organizace bude měsíčně platit 4 tisíce korun. „Oslovili mě, popovídali jsme si o tom a domluvili se na podmínkách,“ uvedl. Společně se zástupci organizace řešil také to, zda provoz takového centra nenaruší dosavadní život v ulici. „Ubezpečili mě, že k narušování pořádku nebude docházet, že se lidé docházející do zařízení nebudou shromažďovat před domem a podobně,“ poznamenal.

Nájemné do konce tohoto roku, stavební úpravy a také pořízení potřebného nábytku má zčásti pokrýt dotace od města. „Jedná se o dlouholetý projekt, který má smysl a rozhodně si podporu zaslouží. Navíc je to součástí našeho komunitního plánu,“ komentoval poskytnutí peněz náměstek primátora Teplic Jiří Štábl.

Naši prvňáci. Ilustrační foto
Naši prvňáci: Ve středu představíme žáky ze ZŠ Buzulucká

Přesné číslo, kolik je v Teplicích bezdomovců, nikdo nemá. Čas od času je monitoruje městská policie. Její ředitel Michal Chrdle připustil, že někteří místní bezdomovci dokážou být v ulicích města hodně nepříjemní. Nabízenou pomoc odmítají.

Jak to bude vypadat po spuštění nízkoprahového centra, ve kterém budou mít bezprizorní lidé své teplé zázemí, nechtěl předjímat. „Nepředpokládám ale nějaký zvyšující se nárůst počtu bezdomovců v Teplicích,“ podotkl.

Barbora Bočková z organizace Květina striktně odmítá, že by zřízením zázemí pro bezdomovce v Teplicích vznikalo druhé „káčko“, tedy další drogové centrum podobné tomu v Trnovanech. „Naší primární skupinou jsou ti, kteří přišli o střechu nad hlavou a mají zájem se znovu vrátit do života. Právě těmto klientům bude u nás poskytován hygienický a potravinový servis a následná sociální pomoc,“ prohlásila vedoucí týmu sociálních pracovníků.

Organizace splnila veškeré podmínky pro registraci nové sociální služby s účinností od 1. ledna 2020. Požehnat tomu ještě musí krajské zastupitelstvo na některém z následujících letošních jednání.

Ukliďme svět, ukliďme Česko na Teplicku
Ukliďme svět, ukliďme Česko. V Dubí uklidí na podzim Zvonečkovu louku