Údaj o krádežích, čili o majetkové kriminalitě, je součástí analýzy bezpečnostní situace na severu Čech v roce 2009, kterou vypracovalo ústecké krajské ředitelství policie. Data platí pro Liberecký a Ústecký kraj.
Podle policejních statistik objasněnost majetkové kriminality nepatrně klesla na 29,1 % (-0,9 %), přesto byla nejvyšší v rámci České republiky.
„Výraznější pokles byl evidován u krádeží prostých (-9,8 %), což bylo ovlivněno především propadem v nápadu u krádeží motorových vozidel (-23,2 %) a u tzv. krádeží v jiných objektech (-15,7 %). Naopak se zvýšil počet krádeží na osobách (+70,2 %) a krádeží součástek motorových vozidel (+24,2 %),“ uvádí se ve zprávě.
Chaty, byty i domy
U krádeží vloupáním klesl počet trestných činů výrazněji u víkendových chat (-16,4 %). Je to především tím, že lidé na nezabezpečených chatách když odjíždějí zpět do města, nenechávají prakticky nic, co by se dalo ukrást. Neboť, pokud někdo odjede z chaty a nechá v kůlničce křovinořez, má vysokou šanci, že další rok může stroj kupovat znovu…
Zloději nekradou méně, ale přehodnocují své priority. Před několika lety se zdálo, že dochází k trvalému poklesu vloupání do bytů, protože lidé je lépe zabezpečují. Bohužel, policie eviduje za rok 2009 nárůst trestných činů v oblasti bytů a rodinných domků, i když jenom o 6 %. Více jsou napadány obchody (+15,6 %) a restaurace (+18 %) – tam zloděj během několika minut může pobrat větší množství zboží a rychle s lupem utéci.
Hospodářská a finanční krize se promítla i do aktivity zlodějů kovů. S poklesem výkupních cen se nevyplatí krást kovy v malém. Kromě toho vzrůstá tlak policie a zákonem byla změněna strategie výkupu druhotných surovin proti předloženým dokladům.
Mimořádně negativně ovlivňují pověst Romů nejen drobní zloději, ale také hyenismus vůči velmi starým lidem. Oficiálně je to nazýváno majetkové útoky na seniory. Vyhledávají je zejména osoby z řad Olašských Romů, kteří přijíždějí na sever Čech z Moravskoslezského kraje a Slovenska.
„Pod různými legendami vnikají do bytů, kde potom občany okradou. Specializují se také na krádeže peněženek většinou z odložených nákupních vozíků, pracují ve skupinách a nikdy se již nevracejí na stejné místo,“ uvádí policejní zpráva.
Drobné zlodějiny
„Nastupujícím trendem se stávají krádeže z prodejen za provozu, kdy pachatelé sami uvádějí, že jsou často řešeni jen blokově, a to se jim vyplatí. Jde o organizované skupiny pachatelů, které mnohdy pracují na objednávku,“ vzdychají policisté ve zprávě.
K tomuto trendu velitel městské policie v Trmicích Pavel Doležal dodává: „Nejsou ojedinělé případy, kdy k jednomu zadrženému zloději vyjíždíme k prodejnám několikrát denně.“
Borec na konec
Policejní statistiky dokáže velmi zatížit i jednotlivec, který provede velkou sérii vloupání. Jako borec na konec budiž přestaven bezdomovec – superman. Dvaadvacet zahradních chatek na území města stihl během několika měsíců vykrást šestatřicetiletý bezdomovec z Jablonce nad Nisou, než jej dopadli policisté. Nakonec skončil ve vazbě.
„Pachatel je jabloneckým bezdomovcem, který se loni koncem září navrátil z výkonu trestu odnětí svobody,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.