Právě na tyto dvě ulice v krupském sídlišti Horní Maršov poukázal na jako velmi problémové zastupitel Jan Kuzma, který návrh předkládal za hnutí ANO 2011. S odkazem na informace od místní policie označil za nejhorší domy s popisnými čísly 241 a 275. „Situace na Maršovském sídlišti v těchto ulicích je už delší dobu neúnosná. Aplikací nedoplatku na bydlení by bylo možno dosáhnout omezení dalšího sestěhovávání nepřizpůsobivých obyvatel do Krupky,“ argumentoval zastupitel.

Ilustrační foto.
Vodohospodáři zahájili rekonstrukci vodovodu v Dolním Maršově

Podle starosty Krupky Zdeňka Matouše (ČSSD) jsou oba označené domy v majetku cizinců. „Ostatní panelové domy v dané lokalitě spravuje družstvo OSDB Teplice, které nové obsazování bytů vnitřními procesy značně reguluje. Proto by zrovna v těchto místech Krupky byla vyhláška nadbytečná,“ řekl. Bezdoplatková zóna může podle něj mít smysl pouze v případě ubytoven pro sociálně slabé. „A ty v Krupce nemáme,“ zdůraznil. Předkladatelé návrhu upozornili, že omezení státních doplatků na bydlení je v platnosti už v několika městech a funguje tam.

„Například v Bílině, Trmicích, Jirkově či Postoloprtech. Další místa o tom uvažují, Ústí či Most,“ uvádějí v důvodové zprávě k návrhu krupští zastupitelé za ANO. Místostarosta Rostislav Kadlec (KDU-ČSL) v této souvislosti poukázal na Ústavní soud, který v současné době řeší právě některá města, kde takováto omezení zavedli. „Počkejme si na rozhodnutí, zda to takto je vůbec přípustné omezovat nebo ne. Abychom se nedostali do zbytečného křížku se zákony. Může jít o jistou formu diskriminace,“ naznačil Kadlec. I on označil vymezení bezdoplatkové zóny v Krupce v tuto chvíli za zbytečné.

O záchranu Hadích lázní v Teplicích, objektu v soukromém vlastnictví, má zájem město Teplice.
O záchranu Hadích lázní má zájem město Teplice

Ředitel krupských strážníků Jiří Petrák nepopírá, že by život v uvedené lokalitě města byl bezproblémový. „Snažíme se to ale řešit a to i ve spolupráci s družstvem. Probíhají tam průběžně kontroly v domech. Dokonce už padlo nemálo pokut. Pravdou je, že ve větší míře si tam lidé stěžují na rušení nočního klidu,“ komentoval. Případná bezdoplatková zóna, která by se kvůli vlastnictví bytů týkala pouze mizivého procenta z celé lokality, by ale situaci podle něj v tuto chvíli neřešila.

Návrh strany ANO tedy v zastupitelstvu zůstal jen na úrovni diskuze. Zastupitelé ho vzali na vědomí s tím, že se k němu v budoucnu ještě vrátí. Do praxe zatím neprošel. Bezdoplatková zóna funguje tak, že se v ní nově příchozím obyvatelům neposkytuje doplatek na bydlení, který platí majiteli objektu. Naopak těm, kteří zde už bydlí, je vyplácen standardně.

Krupka.
Největší problém Krupky? Podle místních sídliště