Ve stopách úspěšných krušnohorských běžkařů, jako je Lukáš Bauer, jdou i mladí závodníci z oddílů soustředěných pod Okresním sportovním sdružením Teplice. Na olympijský svátek se připravují celoročně.

„Reprezentaci Ústeckého kraje v běžeckém lyžování budou tvořit pravděpodobně závodníci TJ Lokomotiva Teplice v kategorii staršího žactva, mezi mladším žactvem budou reprezentanty zřejmě napůl zástupci TJ Lokomotiva Teplice a Baníku Osek," říká Yvona Rubášová, trenérka oddílu běžeckého lyžování TJ Lokomotiva Teplice. V biatlonu se za kraj představí zástupci Klubu Biatlonu Jílové. Potvrdil to jeho předseda Miroslav Bárta.

Při minulých olympijských hrách, které se loni konaly na Vysočině, měla v běžeckém lyžování největší úspěch dívčí štafeta na 3 x 2 km klasicky ve složení Kateřina Radová, Viktorie Vágnerová a finišmanka Anna Dvořáková. Dívky vybojovaly třetí místo. Spolu s ostatními běžkaři do kraje přivezli šest medailí.

„Pro nadcházející olympiádu máme vyšší ambice v kategorii staršího žactva, ale obě dívčí kandidátky na nominaci jsou z mladšího ročníku 2003, což je znevýhodňuje oproti o rok starším soupeřkám. Závodnice Viktorie Vágnerová by ale mohla zasáhnout do bojů o nejvyšší příčky, stejně tak i štafeta," popisuje Yvona Rubášová. V kategorii mladšího žactva je podle ní situace ještě komplikovanější. Umístění v první polovině startovního pole by bylo velkým úspěchem. Hlavním cílem je vybrat dobrého zástupce do tříčlenných štafet.

Navázat na úspěchy z Vysočiny prý bude těžké, na vině je i klesající podpora mládežnického sportu. „Maximum tíže je na bedrech rodičů, odhlédneme-li od toho, že všichni trenéři se dětem věnují téměř zadarmo. V našich amatérských podmínkách děláme vše, co je v našich silách, abychom uspěli," dodává trenérka Rubášová.

Zimní olympiáda dětí a mládeže přivítá téměř 1 100 mladých sportovců z celé České republiky. Závodit se bude na zimním stadionu v Chomutově, Litvínově a Mostě, ve Skiareálu Klínovec a na Cínovci.(red)