Bílé „zlato“ dělá radost sportovcům i hoteliérům. V horách v minulých dnech místy napadlo až 50 centimetrů sněhu! Na start sezony se intenzivně připravují v lyžařském areálu Bouřňák. Běžkovat lze už teď na Krušnohorské magistrále, Dlouhé Louce či Moldavě.

„Chceme začít 'utahovat' rolbou všechny sjezdovky, aby byl dobrý základ na technický sníh. Budeme zasněžovat všude, kde máme systém hydroboxu,“ říká vedoucí Sport centra Bouřňák Pavel Tetřev.

Vleky chce vedení areálu pustit na vánoční svátky. „Pokud nenastane výrazné oteplení s deštěm, tak chceme všechny sjezdové tratě pustit 25. prosince. Tento týden budeme instalovat bezpečnostní prvky v místech, kde hrozí úraz,“ dodává Tetřev.

Lyžaři budou moci využít velké parkoviště v Mikulově i stání u příjezdové cesty na Bouřňák. Ceny skipasů zůstávají ve Sport centru stejné jako loni. Tři hodiny pro dospělého přijdou na 270 korun, děti a senioři zaplatí 180 korun. „Pevně věřím, že letošní sezona bude delší než ta loňská,“ doufá Tetřev.

To samé si přejí i provozovatelé hotelů a restaurací kolem běžkařské Krušnohorské magistrály. „Konečně přišla zima a mohla by vydržet až do března,“ směje se Ondřej Bula z hotelu Krušnohorský dvůr na Cínovci.

Tak se jezdilo na Bouřňáku na začátku roku:

O víkendu začala běžkařské stopy upravovat rolba. „Byla upravena magistrála Nové Město - Cínovec - Komáří Vížka, závodní tratě na Novém Městě, Moldavské nádraží a okruhy 5 a 10 km,“ popisuje provozovatel ubytování na Moldavě Michal Cuc, který se na úpravě stop aktivně podílí. Podle něj by už běžkaři neměli nikde na tratích narazit na popadané stromy. „Někde byly přes cestu stromy, které spadly při velké vichřici na konci října. Už jsou pryč. Snažíme se domluvit s myslivci a lesáky, aby na tratě pokud možno nevjížděli se svou technikou,“ uvádí Cuc.

Lyžaři zatím nebudou moci využít vlek v menším skiareálu na Komáří Vížce. Jeho provozovatelé chtějí ještě počkat, až připadne další sníh. Jsou totiž odkázáni čistě na jeho přírodní formu, sněžná děla nemají. „Otevření areálu plánujeme po Novém roce,“ tvrdí vlekař z „Komárky“ Gustav Vlach.

Sezona už začala i vyznavačům snowkitingu, tedy „létajících sněžných draků“. Pláně na Moldavě jsou pro ně díky dobrým větrným podmínkám ideálním rejdištěm. Do horské obce se sjíždí snowkiteři z celé Evropy. „Je to adrenalinový sport, který se těší větší a větší oblibě. Obec takové aktivity podporuje,“ těší místostarostku Moldavy Evu Kardovou.